904

Zimbru Chișinău a obținut cea mai categorică victorie în Divizia Națională

Zimbru Chișinău a obținut cea mai categorică victorie în Divizia Națională din ultimii 7 ani.

Zimbru a obținut cea mai categorică victorie în Divizia NaționalăFoto: zugo.md

"Galben-verzii" au surclasat-o pe Speranța Nisporeni cu scorul de 6-0, într-un meci din cadrul etapei a 29-a din campionat, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Cristian Dani și Saleh Yahaya au marcat câte un gol în prima repriză. După pauză, elevii lui Vlad Goian nu au scăzut din turații, iar mijlocașul nigerian a înscris încă o dată.

Recitalul de goluri a fost continuat de Artur Patraș, Vasile Stefu și Prince Ebenezer. Ultima dată când Zimbru a marcat șase goluri într-o partidă din Divizia Națională a fost în octombrie 2014, când a învins-o pe Zaria Bălți.

Într-un alt meci, FC Florești a dispus de Codru Lozova cu 2-1. Andrei Cobeț a reușit o dublă, iar Bohdan Mytsyk a înscris golul oaspeților.

Partida dintre Dinamo-Auto Tiraspol și Petrocub Hâncești, care la fel a fost programată pentru etapa a 29-a a campionatului național, s-a încheiat cu o remiză albă.