Under 23: Eugen Mihalcean si Radu Lefter au obținut medalii de bronz
Doi luptători moldoveni au obținut rezultate frumoase la Campionatului European Under 23 de Lupte Libere.
![Under 23: Eugen Mihalcean si Radu Lefter au obținut medalii de bronz](https://i.simpalsmedia.com/point.md/news/809x456/a4971fcf4291dfdae7ce2bd54e9d9b4a.jpg)
Este vorba despre Eugen Mihalcean si Radu Lefter care au obținut medalii de bronz la Campionat, transmite Știri.md.
Astfel, Eugen Mihalcean a reuşit să obțină medalia de bronz la categoria de până la 79 kilograme (U-23), după ce l-a învins pe reprezentantul gazdelor, Marian Subțirică. Eugen este elevul Școlii Sportive Rezerve Olimpice, Maestru al Sportului.
Radu Lefter a obținut, de asemenea, medalia de bronz în limitele categoriei de 97 de kg, el s-a impus în finala mică, obținând victorie asupra sportivului din Ucraina. Radu este Maestru Internațional al Sportului, sportiv la Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale.
Performanța sportivilor moldoveni se datorează și implicării antrenorilor Lotului Naţional de Lupte Libere, Roman Dermenji și Boris Savva, dar și a antrenorilor personali Anatolie Zacon și, respectiv, Nicolai Scurtul, toți deținând titlurile onorifice de „Antrenor Emerit”.
Spune-ne opinia ta