2107

Sportiva Mihaela Samoil a obținut bronzul la Campionatul European de lupte

Luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte, rezervat sportivelor sub vârsta de 23 de ani, care are loc în Capitala Azerbaidjanului.

Mihaela Samoil a obținut bronzul la Campionatul European de lupteFoto: Facebook

Ea a învins-o în finala mică a categoriei de greutate de până la 55 kg pe turcoaica Tuba Demir, cu scorul de 8-4, transmite Știri.md.

„Discipola Liceului Republican cu Profil Sportiv, Mihaela Samoil, a urcat pe podiumul de premiere al Campionatului European de lupte, U-23, de la Baku, Azerbaidjan. Discipola antrenorilor Petru și Andrei Chiperi a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de până la 55 kg, după ce a învins-o în finala mică pe turcoaica Tuba Demir.

Aceasta este a doua medalie cucerită de discipolii noștri la europenele U-23 din Azerbaidjan, după ce anterior Vasile Zabica a cucerit la fel medalia de bronz în concursul de greco-romane”, menționează reprezentanții Liceului Republican cu Profil Sportiv din Chișinău.