647

Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open

Final de drum la Australian Open pentru Simona Halep! Românca a fost eliminată din competiție în faza optimilor de finală, după ce a fost învinsă de franțuzoaica Alizé Cornet în trei seturi.

Simona Halep a fost eliminată de la Australian OpenFoto: Hotnews.ro

Halep a pierdut în urma disputării unui meci care a durat 2 ore şi 33 de minute, scor 4-6, 6-3, 4-6, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Astfel, Cornet s-a calificat pentru prima oară în sferturile unui turneu de Grand Slam, iar la finalul partidei a plâns în hohote. Ea va juca în această fază a competiției cu americanca Danielle Collins.

De partea cealaltă, Simona Halep, care a acuzat probleme fizice începând din setul al doilea, a suferit prima sa înfrângere din acest an.

Românca se va consola cu un cec în valoare de 328 de mii de dolari și 240 de puncte în clasamentul WTA.

După eliminarea din optimile de finală a turneului de la Antipozi, Halep va coborî până pe locul 25 în ierarhia mondială.