491

Sfântul Gheorghe a învins cu emoții pe Codru Lozova, scor 2 la 1

Sfântul Gheorghe Suruceni a urcat provizoriu pe locul trei în clasamentul Diviziei Naționale de fotbal.

Sfântul Gheorghe a învins cu emoții pe Codru Lozova, scor 2 la 1Foto: Publika.md

În etapa a 28-a, "sfinții" au învins cu emoții pe Codru Lozova, scor 2 la 1, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Trupa lui Alexei Savinov a dechis scorul în minutul 10 prin Hamed Fondikou. După pauză, Codru putea să-și dubleze avantajul, însă Oleg Crețul a ratat un penalty. În minutul 67, gruparea din Suruceni a egalat prin Alexandru Suvorov, iar pe final au dat lovitura. Petru Ojog a înscris golul victoriei.

"A fost un meci bun, încins. Partidele de acest gen înfrumusețează campionatul. Nu contează pe ce locuri sunt echipele, meciul a fost foarte interesant."

"Consider că nu am meritat înfrângerea. Cred că ne-am creat mai multe ocazii decât Sfîntul Gheorghe Suruceni."

"Sfinții" sunt acum pe locul 3, cu 55 de puncte. Milsami Orhei are 54 de puncte, însă are un meci mai puțin disputat.

Într-o altă partidă, FC Florești s-a impus în fața lui Dinamo-Auto Tiraspol cu 4-1. Pentru gazde, Andrei Cobeț a reuțit o dublă, iar Eugeniu Rebenja și Vladimir Ghinaitis au marcat câte odată.

Singurul gol al "automobiliștilor" a fost înscris de Maxim Mihaliov, din penalty. Astfel, FC Florești a întrerupt seria de 9 meciuri fără victorie în Divizia Națională.