279

Serena Williams a fost învinsă de Petra Kvitova la turneul WTA de la Cincinnati

Serena Williams se poate pregăti deja de US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Tenismena americană şi-a încheiat evoluţia la turneul WTA de la Cincinnati.

Serena Williams a fost învinsă de Petra Kvitova la turneul WTASerena Williams a fost învinsă de Petra Kvitova la turneul WTA

Ea a fost eliminată în turul al doilea de către cehoaica Petra Kvitova după o partidă de trei seturi cu scorul de 3-6, 6-2, 3-6, transmite Știri.md cu referire la Publika.md

A fost doar a doua victorie obţinută de Kvitova în cele şapte confruntări directe cu Serena Williams. În turul trei, Petra Kvitova o va întâlni pe Kristina Mladenovic din Franța.

Şi Victoria Azarenka, alt fost lider al clasamentului WTA, a fost eliminată din competiție. În turul secund tenismena din Belarus a pierdut în fața francezei Caroline Garcia, scor 4-6 5-7.

În turul trei a ajuns și ucraineanca Elina Svitolina, care a învins-o cu 7-6 4-6 6-4 pe rusoaica Svetlana Kuzneţova.