681

Rezultate remarcabile pentru echipa naţională de nataţie

Liderii echipei naţionale de nataţie au figurat în lista premianţilor la prestigiosul Turneu Internaţional «Euro Meet Luxemburg 2015», concurs cu participarea a circa 1000 de sportivi şi sportive.

Rezultate remarcabile pentru echipa naţională de nataţieAlexei Sancov a cucerit medalia de aur printre juniori la 200 metri liber, 1.52.95. Al doilea titlu suprem a fost obţinut la 400 metri, acelaşi stil, 4.00.88.

Prima a urcat pe podiumul de premiere Alexandra Vinicenco, specialzată în proba de bras printre junioare. Pe distanţa de 50 metri ea s-a învrednicit de medalia de bronz, cu timpul de 32.61.  A urmat finala la 100 de metri, căştigată detaşat de Alexandra cu timpul de 1.10.55, ea consemnînd totodată un nou record al Republicii Moldova pentru junioare.

Cea de-a treia reprezentantă a Moldovei la întrecerile de la Luxemburg, Tatiana Perstniova a îndeplinit normativul de calificare pentru Mondialele de la Kazan în probele de  100 metri spate, 1.06.16 şi  200 metri, acelaşi stil,  2.21.34.
Sportivii se vor prezenta în continuare la startul Campionatului Republicii Moldova la nataţie, concurs de iarnă, programat în perioada 5-7 februarie la Tiraspol.