335

Real Madrid, victorioasă în El Clasico din SuperCupă

0
335

La Riyadh, în Arabia Saudită, a avut loc prima semifinală de SuperCupa Spaniei. Câștigătoarea cupei de anul trecut, FC Barcelona a întâlnit chiar fosta câștigătoare a Supercupei, Real Madrid.

Real Madrid, victorioasă în El Clasico din SuperCupăFoto: agora.md

La primul El Clasico din postura de antrenor, Xavi nu a reușit calificarea în finală. Deși echipa sa a jucat un fotbal plăcut ochiului, scorul a fost deschis de Vinicius Junior, ca mai apoi în minutul 41 De Jong să marcheze, transmite Știrimd cu referire la agora.md.

Atacantul olandez parcurge cea mai bună formă de când a venit la Barcelona.

În minutul 42, Karim Benzema a adus formația blanco din nou în avantaj. Ansu Fati a dus meciul în prelungiri, golul său din minutul 83 aducând egalarea. Ca și anul trecut, eroul galacticilor din prelungiri a fost Fede Valverde, uruguayanul a marcat golul calificării în minutul 98.

Până la finalul meciului, Barcelona nu a reușit să mai marcheze, iar seria înfrângerilor consecutive împotriva celor de la Real Madrid ajunge la 5.

În cealaltă semifinală de Supercupă se întâlnesc Atletico Madrid și Athletic Bilbao.

565

Simona Halep s-a calificat într-o manieră entuziasmantă în optimile de finală ale Openului Australiei, după ce a învins sâmbătă dimineaţa în două seturi, în doar o oră şi 5 minute de joc, pe muntenegreana Danka Kovinic, ocupanta locului 98 în ierarhia mondială.

Halep, victorioasă la Australian Open: Sportiva rămâne fără set pierdutFoto: mediafax.ro

Favorită numărul 14, Simona Halep a fost de neoprit în faţa muntenegrencei, impunându-se cu un categoric 6-2, 6-1, transmite Știri.md cu referire la mediafax.ro.

Fosta lideră mondială a prestat un joc agresiv, cu lovituri lungi şi foarte puternice, fiind permanent concentrată şi deosebit de autocritcă la unele erori, ca de exemplu la singura dublă greşeală făcută la serviciu, când a strigat nemuţumită „Serviciul ăsta e praf”.

Singurul moment de slăbiciune l-a arătat în primul set, la 2-1, imediat după ce realizase primul break. Ea şi-a cedat imediat apoi serviciul cu destulă uşurinţă, însă a replicat instant cu 10 game-uri consecutive câştigate, întrerupte după primele 6, de singurul joc câştigat de Kovinic în setul 2.

Muntenegreana nu a reuşit să găsească nici o soluţie de contracarare a presiunii permanente puse de Halep, atât la serviciu, unde a avut 3 aşi şi un procentaj de peste 70% la primul, cât şi la retur, unde a câştigat mai mult de jumătate din punctele jucate.

În 3 dintre cele 12 game-uri câştigate, Simona Halep s-a impus la zero, două din acestea fiind break-uri.

Cu victoria de sâmbătă, 6-2, 6-1 în faţa muntenegrencei Danka Kovinic, Halep şi-a îmbunătăţit recordul sezonului la 8-0 şi a dus recordul personal în meciurile jucate în turul al treilea la turneele de Grand Slam la 21-3. Ea a câştigat toate cele şase seturi pe care le-a jucat la Melbourne şi a pierdut doar 12 game-uri.

Kovinic, învingătoare în trei seturi în faţa jucătoarei venite din calificări, Jang Su-Jeong şi a campioanei de la US Open, Emma Răducanu, a devenit prima jucătoare din ţara sa care ajunge în turul al treilea la un Grand Slam. Ea avut puţine momente în care a putut să-şi arate calităţile, încercând să contracareze cu ruperi de ritm şi urcări la fileu.

Pentru accederea în cea de a doua săptămână la Australian Open, Simona Halep va fi recompensată cu 219.000 dolari şi 240 de puncte WTA.

În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe franceza Alise Cornet (69 WTA), care, după ce a eliminat-o pe favorita numărul 3, Garbine Muguruza, a furnizat o nouă surpriză învingând-o în turul 3 pe slovena Tamara Zidansek (29 WTA).

Halep şi Cornet s-au întâlnit ultima dată în 2015 la Madrid, când s-a impus franceza, care conduce cu 3-1 scorul întâlnirilor directe, singura victorie a româncei fiind înregistrată în 2013, la Sofia.

Dacă va trece de Cornet, Halep ar putea să întâlnească în sferturi pe americana Danielle Rose Collins (30 WTA) sau pe belgiana Elise Mertens, urmând ca în semifinală, posibilele adversare să fie poloneza Iga Swiatec (9 WTA) sau belorusa Aryna Sabalenka, favorita numărul doi a turneului.

În turul 3 la Australian Opena ajuns şi Sorana Cîrstea, care o va întâlni sâmbătă la amiază pe favorita numărul 10, rusoiaca Anastasia Pavlyuchenkova.

190

Real Madrid a câștigat primul trofeu din noul an! „Galacticii” au cucerit Supercupa Spaniei după ce s-au impus în finală în fața formației Athletic Bilbao.

Real Madrid, primul trofeu din noul an: A cucerit Supercupa SpanieiFoto: publika.md

Meciul disputat pe stadionul „King Fahd” din Riad, Arabia Saudită, s-a terminat cu scorul de 2-0. Luka Modric a marcat primul gol al madrilenilor la finalul primei reprize, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Karim Benzema a dublat avantajul Realului în minutul 52, atunci când a înscris din penalty.

Finalul meciului a fost încins. Realul a rămas în inferioritate numerică după ce Eder Militao a fost eliminat direct pentru henț în careu. Arbitrul a dictat penalty, iar Raul Garcia l-a ratat. Portarul Thibaut Courtois a intervenit salvator.

Astfel, scorul a rămas neschimbat până la final, iar Real Madrid și-a completat palmaresul cu cea de-a 12-a Supercupă a Spaniei.

165

Chelsea Londra a făcut un prim pas spre finala Cupei Ligii Angliei. “Aristocrații” au învins-o pe Tottenham Hotspur cu 2-0 în prima manșă a competiției.

Chelsea Londra a învins-o pe Tottenham Hotspur în prima manșă a competițieiFoto: publika.md

Kai Havertz a deschis scorul în minutul 5, iar Ben Davies a deviat nefericit balonul în propria poartă în minutul 34, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

După pauză echipele s-au întrecut în ratări. Partida retur se va disputa pe 12 ianuarie. Prima manşă a celeilalte semifinale, Arsenal - Liverpool, a fost amânată după cazurile de infectare cu COVID-19 din lotul "cormoranilor".

Astfel, meciul tur se va juca pe 13 ianuarie, pe Anfield, iar manșa secundă este programată pentru data de 20 ianuarie, pe Emirates Stadium.

211

Schioarea din Slovacia, Petra Vlhova, continuă evoluția bună în acest sezon.

Petra Vlhova a obținut a 4-a victorie în cadrul Cupei Mondiale de schi alpinFoto: Facebook.com

Ea a obținut a patra victorie în cadrul Cupei Mondiale de schi alpin după ce s-a impus din nou în proba de slalom din cadrul concursului ce s-a disputat la Zagreb, Croația, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Vlhova a fost cronometrată cu 1 minut, 59 de secunde și 99 de sutimi, fiind mai rapidă cu 50 de sutimi decât americanca Mikaela Shiffrin, care s-a clasat pe locul secund. Austriaca Katharina Liensberger a completat podiumul.

Mikaela Shiffrin este lider în clasamentul general al sezonului. Schioarea din Statele Unite are 115 puncte avans decât a doua clasată, Petra Vlhova.

Italianca Sofia Goggia este pe locul trei în ierarhia mondială.

594

Parizienii au avut mai multe tentative eșuate de a-l convinge pe atacant să-și prelungească înțelegerea.

Real Madrid, ofertă de 50 de milioane de euro pentru Kylian MbappeFoto: Blaze Tends

Visul lui Kylian Mbappe este, însă, de a juca la Real Madrid. Și i s-ar putea împlini încă din această iarnă, transmite Știri.md cu referire la Digisport.ro.

Marca scrie că trupa de pe Bernabeu a făcut o ofertă de ultimă oră pentru serviciile fotbalistului de 23 de ani: 50 de milioane de euro.

Real Madrid așteaptă din nou un răspuns din partea oficialilor lui PSG, care în vară au refuzat propunerea de 180 de milioane de euro, venită tot din partea "albilor".

Kylian Mbappe a vrut să plece la Real Madrid în vară

Kylian Mbappe a recunoscut, recent, că și-a dorit încă din vară să plece de la PSG la Real Madrid.

”În vară, ambiţiile mele erau clare, doream să plec şi clubul să aibă timp să aducă pe cineva în locul meu. În momentul de faţă viitorul meu nu mai este pentru mine o prioritate. Am crezut că aventura mea la PSG s-a încheiat. Am vrut altceva.

Am dat totul la PSG şi cred că am făcut-o bine. Plecarea era următorul pas logic. Sunt ataşat de PSG şi, dacă era să plec, o făceam doar pentru Real Madrid”, recunoștea Kylian Mbappe, după încheierea perioadei de mercato din vară.

241

Rusia, campioana în exercițiu a ATP Cup, a debutat cu dreptul la ediția din 2022, reușind să învingă echipa Franței cu 2-1.

Rușii au învins Franța în primul meci la ATP Cup cu 2-1Foto: ziarulprofit.ro

Roman Safiullin a câștigat primul meci de simplu, scor 3-6 7-5 6-3, cu Arthur Rinderknech, dar Ugo Humbert a produs surpriza zilei învingându-l pe Daniil Medvedev cu 6-7 7-5 7-6, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Rusia s-a impus în meciul decisiv de la dublu, perechea Roman Safiullin/Daniil Medvedev a dispus cu 6-4 6-4 de tandemul Fabrice Martin/Edouard Roger-Vasselin.

Echipa Statelor Unite a obținut victoria în fața echipei Canadei cu 3-0. John Isner l-a învins pe Brayden Schnur, iar Taylor Fritz pe Felix Auger-Aliassime.

Cei din SUA au fost mai buni și la dublu. Perechea Taylor Fritz/John Isner a trecut în două seturi de tandemul Felix Auger-Aliassime/Denis Shapovalov.

625

Real Madrid vrea să scape de mai multe vedete în această iarnă. Clubul spaniol a pus pe lista de transferuri șase jucători, anunță presa internațională.

Real Madrid a pus pe lista de transferuri șase jucătoriFoto: publika.md

Astfel, Eden Hazard, Gareth Bale, Luka Jovic, Isco, Mariano Diaz și Marcelo nu mai sunt doriți pe "Bernabeu" și, cel mai probabil, vor fi lăsați să plece la alte cluburi în ianuarie, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

O problemă pentru "galactici" e faptul că în cazurile lui Hazard și Bale, gruparea din Capitala Spaniei va avea de suferit pe plan financiar. Superstarul belgian a fost transferat de la Chelsea Londra pentru suma de 115 milioane de euro în anul 2019.

Acum, însă, prețul de piață al jucătorului este de 25 de milioane, potrivit site-ului transfermarkt.

Gareth Bale a fost achiziționat de la Tottenham Hotspur cu 101 milioane de euro în anul 2013, iar la moment valorează doar 10 milioane.

Cel mai longeviv fotbalist al lui Real Madrid inclus pe lista de transferuri este Marcelo. Fundașul brazilian evoluează pentru acest club din 2007 și a cucerit 22 de trofee.

În total, Marcelo a jucat 533 de meciuri pentru această echipă, a înscris 38 de goluri și a dat 101 pase decisive.

156

Vladislav Ursu și Alexandra Chiriacova au câștigat câte trei titluri la campionatul național la tenis de masă.

Vladislav Ursu și Alexandra Chiriacova au câștigat câte trei titluriFoto: IPN

Vladislav Ursu, care recent a cucerit bronzul la Europenele Under 21, s-a impus la simplu, dublu și mixt, transmite Știri.md cu referire la IPN.

În finală la simplu, el l-a învins fără probleme pe Evgheni Coșiug, cu care a făcut pereche la dublu. La mixt, a evoluat alături de Alexandra Chiriacova, originară din Dubăsari.

Ambii au devenit pentru a doua oară campioni la simplu.

Campionatul național la tenis de masă s-a desfășurat în noua sală de pe strada Bucuriei.

437

Real Madrid trece printr-o perioadă excelentă din punct de vedere fotbalistic, lider în La Liga, cu 42 de puncte, și calificată în optimile de finală din Champions League, unde se va duela cu PSG.

Focar de COVID-19 la Real Madrid: 6 staruri, depistate pozitivFoto: digisport.ro

Totuși, formația antrenată de Carlo Ancelotti a primit o lovitură grea. La clubul ”blanco” a izbucnit un adevărat focar de coronavirus, transmite Știri.md cu referire la Digisport.ro.

La doar 24 de ore după ce Luka Modric și Marcelo au fost descoperiți pozitivi, clubul madrilen a anunțat că alți patru jucători au fost testați pozitiv cu COVID-19. Este vorba despre Gareth Bale, Marco Asensio, Rodrygo și Andriy Lunin.

De asemenea, Davide Ancelotti, secundul și fiul antrenorului principal de la Real Madrid, Carlo Ancelotti, a fost confirmat pozitiv.

Potrivit Mundo Deportivo, focarul izbucnit la Real Madrid a stârnit un adevărat haos la formația de pe Santiago Bernabeu. Toți angajații clubului au fost nevoiți să se testeze în această dimineață, lucru ce l-a determinat pe Ancelotti să amâne antrenamentele.

Real Madrid nu se va putea baza pe cel puțin șase jucători pentru ultimele două meciuri ale anului, cu Cadiz și Athletic Bilbao.

În iulie 2021, Karim Benzema, David Alaba și Alvaro Odriozola au fost pozitivi, în timp ce sezonul trecut s-au infectat Militao, Casemiro, Hazard, Sergio Ramos, Jovic, Nacho și Varane, dar și antrenorul Zinedine Zidane și președintele Florentino Perez.

224

Real Madrid este de neoprit la sfârșit de an. "Galacticii" au învins rivala din oraș Atletico, scor 2-0, și a obținut astfel a șaptea victorie consecutivă în La Liga.

Real Madrid a obținut a șaptea victorie consecutivă în La LigaFoto: Managing Madrid

Gazdele au marcat primul gol după un sfert de oră. Vinicius a centrat din flancul drept, iar Karim Benzema a șutat din prima învingându-l, astfel, pe Jan Oblak, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Elevii lui Carlo Ancelotti și-au dublat avantajul în minutul 57. Același Vinicius i-a pasat decisiv de această dată lui Marco Asensio.

Atletico Madrid şi-a creat multe ocazii de a înscrie, însă Thibaut Courtois a fost de fiecare dată la post.

De partea cealaltă, FC Barcelona nu se mai regăsește în actualul sezon. Gruparea catalană nu a reușit să o învingă nici pe Osasuna.

Partida ce a avut loc la Pamplona, pe Estadio El Sadar, s-a încheiat cu scorul de 2-2. Barça a condus în două rânduri, însă a fost egalată de fiecare dată.

După această etapă, Real Madrid și-a consolidat poziția de lider în La Liga, cu 42 de puncte, în timp ce Atletico Madrid a rămas pe locul patru, cu un total de 29 de puncte. FC Barcelona e pe poziția a opta, fiind la 9 puncte distanță de podium.