451

Real Madrid, primul trofeu din noul an: A cucerit Supercupa Spaniei

Real Madrid a câștigat primul trofeu din noul an! „Galacticii” au cucerit Supercupa Spaniei după ce s-au impus în finală în fața formației Athletic Bilbao.

Real Madrid, primul trofeu din noul an: A cucerit Supercupa SpanieiFoto: publika.md

Meciul disputat pe stadionul „King Fahd” din Riad, Arabia Saudită, s-a terminat cu scorul de 2-0. Luka Modric a marcat primul gol al madrilenilor la finalul primei reprize, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Karim Benzema a dublat avantajul Realului în minutul 52, atunci când a înscris din penalty.

Finalul meciului a fost încins. Realul a rămas în inferioritate numerică după ce Eder Militao a fost eliminat direct pentru henț în careu. Arbitrul a dictat penalty, iar Raul Garcia l-a ratat. Portarul Thibaut Courtois a intervenit salvator.

Astfel, scorul a rămas neschimbat până la final, iar Real Madrid și-a completat palmaresul cu cea de-a 12-a Supercupă a Spaniei.