2499

Radu Albot a fost eliminat din primul tur de la turneul US Open

Tenismanul moldovean Radu Albot a fost eliminat încă din primul tur al turneului de Mare Șlem de la US Open. Albot a pierdut în trei seturi, scor 1:6, 3:6, 4:6 în fața britanicului Jack Draper.

Pentru faptul că a ajuns pe tabloul principal, Radu Albot și-a asigurat în cont 81.500 de dolari, transmite Știri.md cu referire la Realitatea.

Anul trecut, tenismenul Radu Albot a fost eliminat din turul de calificare la US Open. Menționăm că anul acesta, sportivul moldovean și-a asigurat din start un loc în tabloul principal al turneului.

Pentru cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, cea mai bună performanță la Openul Statelor Unite a fost atinsă în anul 2017 când a ajuns până în a treia rundă a tabloului principal.

Cea mai bună clasare a lui Radu Albot în ierarhia mondială (locul 39) a fost consemnată în august 2019.