11 ianuarie, 18:00
0
313

Prima sportivă din Moldova care s-a calificat la JO de la Beijing

11 ianuarie, 18:00
0
313

Doina Descalui este prima sportivă din Moldova calificată la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Ea are 22 de ani și practică sania din anul 2017.

Prima sportivă din Moldova care s-a calificat la JO de la BeijingAdaptare: știri.md / Foto: olympic.md

Doina a devenit și prima reprezentantă feminină a Moldovei care va evolua în proba de sanie la Jocurile Olimpice, transmite Știri.md cu referire la olympic.md.

Ea este antrenată de Bogdan Macovei, triplu participant la Olimpiadă. Doina va debuta la Jocurile Olimpice pe 7 februarie 2022.

În luna februarie, Beijing va deveni primul oraş care va avea în palmares organizarea atât a Jocurilor Olimpice de vară, cât şi a celor de iarnă.

Doina a devenit și prima reprezentantă feminină a Moldovei care va evolua în proba de sanie la Jocurile Olimpice, transmite Știri.md cu referire la olympic.md.

Ea este antrenată de Bogdan Macovei, triplu participant la Olimpiadă. Doina va debuta la Jocurile Olimpice pe 7 februarie 2022.

În luna februarie, Beijing va deveni primul oraş care va avea în palmares organizarea atât a Jocurilor Olimpice de vară, cât şi a celor de iarnă.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate

Loading...

23 dec, 2021 03:09
0
485

Cel mai bătrân fotbalist profesionist, asaltat cu oferte și la 54 de ani

23 dec, 2021 03:09
0
485

Kazuyoshi Miura (54 de ani), cel mai în vârstă fotbalist profesionist, nu intenţionează să agaţe ghetele în cui şi a anunţat că opt cluburi sunt interesate în prezent de semnătura sa, în vederea noului sezon.

Cel mai bătrân fotbalist profesionist, asaltat cu oferte și la 54 de aniFoto: digisport.ro

Miura, cunoscut drept "Regele Kazu" în Japonia, a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat în prima divizie japoneză, în sezonul trecut, sub culorile clubului Yokohama FC, iar acum caută noi oportunităţi, după ce această formaţie a retrogradat în liga secundă, transmite Știri.md cu referire la digisport.ro.

Legendarul Kazuyoshi Miura este asaltat de oferte și la 54 de ani! ”Pasiunea mea nu s-a schimbat deloc”

El a declarat că primeşte "numeroase informaţii" despre cluburile interesate de el, subliniind că "va fi o muncă dificilă" să decidă unde va evolua în sezonul viitor.

"Vreau să stabilesc ceea ce este mai important pentru mine, apoi să iau o decizie onestă, bazată pe sentimentele mele", a precizat el.

Miura şi-a început cariera la echipa Santos FC, în 1986, în condiţiile în care în Japonia nu exista o ligă profesionistă la momentul respectiv.

După mai multe experiențe în Brazilia, el a mai jucat apoi la formaţiile Verdy Kawasaki, Genoa, Dinamo Zagreb şi Vissel Kobe.

Anul trecut, în luna septembrie, Miura declara pentru agenţia Reuters că pasiunea sa pentru fotbal a rămas intactă şi că nu este interesat de stabilirea de noi recorduri legate de vârstă.

"Sentimentele mele faţă de fotbal şi aspiraţiile mele legate de faptul că vreau să am succes în fotbal nu s-au schimbat de când am devenit jucător profesionist în Brazilia, în 1986. Pasiunea mea nu s-a schimbat deloc", spunea fotbalistul nipon.

55 de goluri în 89 de selecții a reușit Kazuyoshi Miura pentru naționala Japoniei.

Miura, cunoscut drept "Regele Kazu" în Japonia, a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat în prima divizie japoneză, în sezonul trecut, sub culorile clubului Yokohama FC, iar acum caută noi oportunităţi, după ce această formaţie a retrogradat în liga secundă, transmite Știri.md cu referire la digisport.ro.

Legendarul Kazuyoshi Miura este asaltat de oferte și la 54 de ani! ”Pasiunea mea nu s-a schimbat deloc”

El a declarat că primeşte "numeroase informaţii" despre cluburile interesate de el, subliniind că "va fi o muncă dificilă" să decidă unde va evolua în sezonul viitor.

"Vreau să stabilesc ceea ce este mai important pentru mine, apoi să iau o decizie onestă, bazată pe sentimentele mele", a precizat el.

Miura şi-a început cariera la echipa Santos FC, în 1986, în condiţiile în care în Japonia nu exista o ligă profesionistă la momentul respectiv.

După mai multe experiențe în Brazilia, el a mai jucat apoi la formaţiile Verdy Kawasaki, Genoa, Dinamo Zagreb şi Vissel Kobe.

Anul trecut, în luna septembrie, Miura declara pentru agenţia Reuters că pasiunea sa pentru fotbal a rămas intactă şi că nu este interesat de stabilirea de noi recorduri legate de vârstă.

"Sentimentele mele faţă de fotbal şi aspiraţiile mele legate de faptul că vreau să am succes în fotbal nu s-au schimbat de când am devenit jucător profesionist în Brazilia, în 1986. Pasiunea mea nu s-a schimbat deloc", spunea fotbalistul nipon.

55 de goluri în 89 de selecții a reușit Kazuyoshi Miura pentru naționala Japoniei.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
22 dec, 2021 21:09
0
225

Căpitanul naționalei Austriei, desemnat cel mai bun fotbalist al țării

22 dec, 2021 21:09
0
225

David Alaba, fundaşul echipei spaniole de fotbal Real Madrid, a fost desemnat Jucătorul Anului în Austria, pentru a opta oară în cariera sa, în baza votului antrenorilor din această ţară, informează EFE.

Căpitanul naționalei Austriei, desemnat cel mai bun fotbalist al țării

"Este un premiu incredibil de frumos şi sunt foarte recunoscător pentru el', a declarat Alaba, în vârstă de 29 ani, conform agenţiei austriece APA, organizatoarea galei, transmite Știri.md cu referire la Agerpres.

Anul 2021 "a fost unul foarte special, frumos şi emoţionant, pentru că am acceptat o nouă provocare după 13 ani şi am trecut de la Bayern Munchen la Real Madrid.

A fost un pas mare pentru mine ca persoană, inclusiv în afara terenului", a declarat cu această ocazie apărătorul austriac.

David Alaba este fotbalistul care a fost votat de cele mai multe ori Jucătorul Anului în Austria, însă este pentru prima oară când primeşte această distincţie sub culorile clubului Real Madrid.

În 2021, el a devenit campion al Germaniei cu Bayern Munchen, acesta fiind cel de-al 27-lea şi ultimul trofeu cucerit alături de gruparea bavareză, înainte de a semna cu gruparea de pe Santiago Bernabeu, unde a devenit rapid unul dintre stâlpii apărării madrilenilor.

Şapte dintre cei 12 antrenori din prima ligă austriacă l-au votat pe Alaba drept cel mai bun fotbalist din Austria în acest an.

"Este un premiu incredibil de frumos şi sunt foarte recunoscător pentru el', a declarat Alaba, în vârstă de 29 ani, conform agenţiei austriece APA, organizatoarea galei, transmite Știri.md cu referire la Agerpres.

Anul 2021 "a fost unul foarte special, frumos şi emoţionant, pentru că am acceptat o nouă provocare după 13 ani şi am trecut de la Bayern Munchen la Real Madrid.

A fost un pas mare pentru mine ca persoană, inclusiv în afara terenului", a declarat cu această ocazie apărătorul austriac.

David Alaba este fotbalistul care a fost votat de cele mai multe ori Jucătorul Anului în Austria, însă este pentru prima oară când primeşte această distincţie sub culorile clubului Real Madrid.

În 2021, el a devenit campion al Germaniei cu Bayern Munchen, acesta fiind cel de-al 27-lea şi ultimul trofeu cucerit alături de gruparea bavareză, înainte de a semna cu gruparea de pe Santiago Bernabeu, unde a devenit rapid unul dintre stâlpii apărării madrilenilor.

Şapte dintre cei 12 antrenori din prima ligă austriacă l-au votat pe Alaba drept cel mai bun fotbalist din Austria în acest an.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
25 dec, 2021 18:36
1
498

Moldoveanul Conflitti și-a început mandatul de președinte al forului

25 dec, 2021 18:36
1
498

Moldoveanul de origine italiană, Antonio Conflitti, a intrat în pâine la Federația Europeană de Haltere! Acesta și-a început oficial mandatul de președinte al forului.

Moldoveanul Conflitti și-a început mandatul de președinte al foruluiFoto: jurnalist.md

Chiar în primele zile, Conflitti s-a trezit cu o mulțime de probleme lăsate de fosta conducere, iar acum trebuie să le rezolve în cel mai scurt timp, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

"Am convocat prima ședință a Executivului și am dat indicații pentru a redeschide concursul pentru a alege gazda Campionatului European de seniori din acest an.

Nu suntem siguri că Bulgaria poate să găzduiască. Am descoperit cu mare surpriză că sunt niște probleme nerezolvate pe interior și sunt obligat să ofer soluții în cel mai scurt timp. Totul este legat de probleme administrative", a declarat Antonio Conflitti.

Până la final de mandat, care va expira în 2024, Conflitti, care este și președintele Federației Moldovenești de Haltere, își propune să ridice nivelul acestui gen de sport pe "Bătrânul Continent".

"Dezvoltarea elementului de marketing și brandului de Federației Europeană. Disciplina de haltere în ultimii ani a pierdut strălucirea care o avea în anii 80-90.

Din acest motiv trebuie să ridicăm imaginea acestui gen de sport, haltere", spune Conflitti.

Anotnio Conflitti este italian, însă din 2014 a devenit cetățean al Republicii Moldova. Puțini însă cunosc cum a ajuns el să fie unul dintre cei mai de succes reprezentanți ai sportului autohton.

El a venit în țara noastră în 2009, fiind colaborator al Ambasadei Italiei la Chişinău.

"Am început totul doar dintr-o prietenie cu domnul Tudor Casapu. Cum am terminat mandatul la ambasadă, am decis să rămân în Moldova. Tudor m-a rugat să vin să îl ajut la Federație. El a zis că are nevoie de ajutor de la cineva care e familiarizat cu diplomația cu limba engleză."

Astfel, viața lui s-a schimbat radical. El a devenit vicepreședinte al Federației Moldovenești de Haltere, apoi președinte interimar, iar în 2020 a fost ales președinte, înlocuindu-l pe campionul olimpic Tudor Casapu.

Între timp, a ajuns și la forul european, unde a fost membru al Comitetului Executiv al Federației Europene, iar la sfârșitul acestui an a devenit președinte al forului.

Conflitti spune că nu s-a gândit vreodată că viața lui va lua o asemnea întorsătură, mai ales într-o altă țară, care pe parcurs i-a devenit a doua "patrie":

"Cu sportul nu eram la prima experiență. Deja aveam o experiență de 15 ani în sport, chiar și funcții manageriale. Dar că se va schimba totul radical nu credeam. Chiar toate aceste schimbări în ultimii ani parcă a întors complet viața mea. Nu, nu credeam. Dacă cineva îmi spunea că voi face anume asta îi spuneam că e nebun. Imposibil."

Antonio Conflitti are 48 de ani, este și om de afaceri, iar în 2021 a reușit o performanță unică pentru sportul moldovenesc.

El a devenit primul conducător al unei federații sportive din Republica Moldova, care apoi a ajuns președinte al unui for internațional.

Chiar în primele zile, Conflitti s-a trezit cu o mulțime de probleme lăsate de fosta conducere, iar acum trebuie să le rezolve în cel mai scurt timp, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

"Am convocat prima ședință a Executivului și am dat indicații pentru a redeschide concursul pentru a alege gazda Campionatului European de seniori din acest an.

Nu suntem siguri că Bulgaria poate să găzduiască. Am descoperit cu mare surpriză că sunt niște probleme nerezolvate pe interior și sunt obligat să ofer soluții în cel mai scurt timp. Totul este legat de probleme administrative", a declarat Antonio Conflitti.

Până la final de mandat, care va expira în 2024, Conflitti, care este și președintele Federației Moldovenești de Haltere, își propune să ridice nivelul acestui gen de sport pe "Bătrânul Continent".

"Dezvoltarea elementului de marketing și brandului de Federației Europeană. Disciplina de haltere în ultimii ani a pierdut strălucirea care o avea în anii 80-90.

Din acest motiv trebuie să ridicăm imaginea acestui gen de sport, haltere", spune Conflitti.

Anotnio Conflitti este italian, însă din 2014 a devenit cetățean al Republicii Moldova. Puțini însă cunosc cum a ajuns el să fie unul dintre cei mai de succes reprezentanți ai sportului autohton.

El a venit în țara noastră în 2009, fiind colaborator al Ambasadei Italiei la Chişinău.

"Am început totul doar dintr-o prietenie cu domnul Tudor Casapu. Cum am terminat mandatul la ambasadă, am decis să rămân în Moldova. Tudor m-a rugat să vin să îl ajut la Federație. El a zis că are nevoie de ajutor de la cineva care e familiarizat cu diplomația cu limba engleză."

Astfel, viața lui s-a schimbat radical. El a devenit vicepreședinte al Federației Moldovenești de Haltere, apoi președinte interimar, iar în 2020 a fost ales președinte, înlocuindu-l pe campionul olimpic Tudor Casapu.

Între timp, a ajuns și la forul european, unde a fost membru al Comitetului Executiv al Federației Europene, iar la sfârșitul acestui an a devenit președinte al forului.

Conflitti spune că nu s-a gândit vreodată că viața lui va lua o asemnea întorsătură, mai ales într-o altă țară, care pe parcurs i-a devenit a doua "patrie":

"Cu sportul nu eram la prima experiență. Deja aveam o experiență de 15 ani în sport, chiar și funcții manageriale. Dar că se va schimba totul radical nu credeam. Chiar toate aceste schimbări în ultimii ani parcă a întors complet viața mea. Nu, nu credeam. Dacă cineva îmi spunea că voi face anume asta îi spuneam că e nebun. Imposibil."

Antonio Conflitti are 48 de ani, este și om de afaceri, iar în 2021 a reușit o performanță unică pentru sportul moldovenesc.

El a devenit primul conducător al unei federații sportive din Republica Moldova, care apoi a ajuns președinte al unui for internațional.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
22 dec, 2021 10:00
6
3 220

A lăsat băutul și s-a apucat de TikTok: Istoria unui pensionar din Cahul

22 dec, 2021 10:00
6
3 220

Ivan Cozma din s. Cucoara, raionul Cahul, este pensionar. La ai lui 70 de ani duce un mod de viață sănătos, combină exercițiile fizice cu medicina tradițională. Tot ce face nea Ivan filmează și publică pe canalul său de TikTok, unde are deja peste 30 mii de abonați și sute de mii de vizualizări.

A lăsat băutul și s-a apucat de TikTok: Istoria unui pensionar din CahulColaj: știri.md

A început să practice sportul după ce a înțeles că modul de viață pe care îl ducea până atunci era unul defectuos, consuma alcool în exces. Opt ani în urmă s-a luat la rămășag că nu mai bea și s-a ținut de cuvânt, transmite Știri.md cu referire la Ziuadeazi.md.

„Înainte tare mult beam, pe unde cădeam – acolo dormeam. Pe marginea drumului dormeam, pe lângă cimitir, eram om prăpădit. Un an de zile nu am băut gram. După un an de zile, soția era în spital, am luat 200 gr. de rachiu. În noaptea ceea așa de rău îmi era că era să mor. Mă striga satana: Ioane… și eu o batjocoream, o făceam în tot felul: nu ai găsit un om bolnav să ei, ai venit după mine”, ne-a spus Ivan Cozma.

Această întâmplare l-a făcut să lese băutura definitiv și să practice sportul. A improvizat o bară fixă în grădină și zilnic făcea exerciții la bara fixă și flotări. Spune că la început nu putea ridica nici 20 de kg, iar acum face flotări în 2 degete.

„Chileala (beția n.r.) nu e bună, îți îmbolnăvești organismul. Da sportul e bun, în baltă cu bicicleta pe zi fac câte 40 km. Tare mulți îmi spun: bravo, domnul Ion, îmi doresc multă sănătate, pentru că eu dau pildă la oameni. Copii care stau pe tiktok, se filmează, nu e bună treaba asta, mai bine e de ocupat cu sportul”, povestește bătrânul.

Cu filmările îl ajută un tânăr din sat sau nepotul când este în vizită. A decis să filmeze și să posteze aceste video-uri pentru a ajunge la inima tinerilor și a le transmite un mesaj important, un lucru pe care l-a înțeles târziu, dar care ar putea schimba viitorul tinerilor în ziua de azi.

„Băutura asta nu duce la bine. Eu mă simt mândru că dau pildă la oameni ca să facă ce fac eu și să fie sănătoși cum sunt eu, să aibă viață îndelungată. O fost un bețiv și uite ce a ajuns el”, a punctat Ivan Cozma.

Cel mai mare vis a lui Ivan Cozma este să meargă la vreo competiție, să se ia la întrecere cu cineva de vârsta sa.

Material realizat în cadrul unui proiect sponsorizat de Fundația Thomson Reuters ca parte a Asistenței pentru mass-media independentă din statele Parteneriatului Estic, care este finanțat de Biroul pentru Dezvoltare, Comunitate și Dezvoltare al Regatului Unit.

Abonează-te la Știri.md și pe TikTok: tiktok.com/@stiri.md

A început să practice sportul după ce a înțeles că modul de viață pe care îl ducea până atunci era unul defectuos, consuma alcool în exces. Opt ani în urmă s-a luat la rămășag că nu mai bea și s-a ținut de cuvânt, transmite Știri.md cu referire la Ziuadeazi.md.

„Înainte tare mult beam, pe unde cădeam – acolo dormeam. Pe marginea drumului dormeam, pe lângă cimitir, eram om prăpădit. Un an de zile nu am băut gram. După un an de zile, soția era în spital, am luat 200 gr. de rachiu. În noaptea ceea așa de rău îmi era că era să mor. Mă striga satana: Ioane… și eu o batjocoream, o făceam în tot felul: nu ai găsit un om bolnav să ei, ai venit după mine”, ne-a spus Ivan Cozma.

Această întâmplare l-a făcut să lese băutura definitiv și să practice sportul. A improvizat o bară fixă în grădină și zilnic făcea exerciții la bara fixă și flotări. Spune că la început nu putea ridica nici 20 de kg, iar acum face flotări în 2 degete.

„Chileala (beția n.r.) nu e bună, îți îmbolnăvești organismul. Da sportul e bun, în baltă cu bicicleta pe zi fac câte 40 km. Tare mulți îmi spun: bravo, domnul Ion, îmi doresc multă sănătate, pentru că eu dau pildă la oameni. Copii care stau pe tiktok, se filmează, nu e bună treaba asta, mai bine e de ocupat cu sportul”, povestește bătrânul.

Cu filmările îl ajută un tânăr din sat sau nepotul când este în vizită. A decis să filmeze și să posteze aceste video-uri pentru a ajunge la inima tinerilor și a le transmite un mesaj important, un lucru pe care l-a înțeles târziu, dar care ar putea schimba viitorul tinerilor în ziua de azi.

„Băutura asta nu duce la bine. Eu mă simt mândru că dau pildă la oameni ca să facă ce fac eu și să fie sănătoși cum sunt eu, să aibă viață îndelungată. O fost un bețiv și uite ce a ajuns el”, a punctat Ivan Cozma.

Cel mai mare vis a lui Ivan Cozma este să meargă la vreo competiție, să se ia la întrecere cu cineva de vârsta sa.

Material realizat în cadrul unui proiect sponsorizat de Fundația Thomson Reuters ca parte a Asistenței pentru mass-media independentă din statele Parteneriatului Estic, care este finanțat de Biroul pentru Dezvoltare, Comunitate și Dezvoltare al Regatului Unit.

Abonează-te la Știri.md și pe TikTok: tiktok.com/@stiri.md

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
4 ianuarie, 19:36
0
261

Naţionala de handbal va juca în preliminariile Campionatului Mondial

4 ianuarie, 19:36
0
261

Naţionala de handbal masculin a Moldovei începe în forţă noul an. Reprezentativa ţării va juca în această săptămână în preliminariile Campionatului Mondial din 2023.

Naţionala de handbal va juca în preliminariile Campionatului MondialFoto: sport.sky.de

Moldova va avea ca adversare echipele Ciprului, României şi Israelului, iar meciurile se vor disputa la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Pregătirile băieţilor noştri sunt pe ultima sută de metri, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

"Aşa cum a fost planificat, 12 zile de cantonament aici, în această sală, unde e rece, unde acoperişul curge şi nu este lumină. Aşa, ca de obicei, în Moldova totul se face în ultimul moment.

Ne va fi foarte greu să jucăm, deoarece sunt meciuri de un nivel înalt. La noi campionatul nu s-a jucat doi ani.

Handbaliştii sunt într-o formă fizică care lasă de dorit. Ca să reuşim ceva să modelăm avem speranţa în jucătorii care au venit de peste hotare. Avem doar patru, care au cât de cât practică de joc", a declarat antrenorul naţionalei Moldovei, Nicolai Gumeniuk.

Din lotul naţionalei Moldovei fac parte şi patru handbalişti care evoluează la cluburi de peste hotare. Andrei Mitrofan şi Nikita Savcenko sunt legitimaţi la formaţii din Germania, Roman Dodica joacă în campionatul Cehiei, iar Valentin Ivancenco este legitimat la CSA Steaua Bucureşti din campionatul României.

"Pregătirile decurg normal. Mai mult ne axăm pe exerciţii tactice, deja pentru pregătirea fizică nu mai avem timp. Cu Israelul va fi greu, la fel şi cu România va fi dificil. E cu totul alt nivel, însă ne vom strădui să facem față", spune Valentin Ivancenco.

"Vom avea meciuri foarte grele. Anterior am mai jucat cu Cipru. Am pierdut, dar acum avem şanse mari să învingem. Ce ţine de Israel, nu pot spune nimic. Nu cunosc această echipă. Este nouă pentru mine. După părerea mea, cel mai dificil adversar e România. De luptat mereu se poate şi chiar trebuie", a declarat Roman Dodica.

Meciurile din grupa a treia a primului tur preliminar al Campionatului Mondial se vor desfăşura în perioada 7-9 ianuarie. Moldova va juca primul meci cu Cipru, apoi cu Israel şi în ultima partidă cu gazda turneului, România.

În faza următoare se vor califica primele două selecționate din fiecare grupă.

Moldova va avea ca adversare echipele Ciprului, României şi Israelului, iar meciurile se vor disputa la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Pregătirile băieţilor noştri sunt pe ultima sută de metri, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

"Aşa cum a fost planificat, 12 zile de cantonament aici, în această sală, unde e rece, unde acoperişul curge şi nu este lumină. Aşa, ca de obicei, în Moldova totul se face în ultimul moment.

Ne va fi foarte greu să jucăm, deoarece sunt meciuri de un nivel înalt. La noi campionatul nu s-a jucat doi ani.

Handbaliştii sunt într-o formă fizică care lasă de dorit. Ca să reuşim ceva să modelăm avem speranţa în jucătorii care au venit de peste hotare. Avem doar patru, care au cât de cât practică de joc", a declarat antrenorul naţionalei Moldovei, Nicolai Gumeniuk.

Din lotul naţionalei Moldovei fac parte şi patru handbalişti care evoluează la cluburi de peste hotare. Andrei Mitrofan şi Nikita Savcenko sunt legitimaţi la formaţii din Germania, Roman Dodica joacă în campionatul Cehiei, iar Valentin Ivancenco este legitimat la CSA Steaua Bucureşti din campionatul României.

"Pregătirile decurg normal. Mai mult ne axăm pe exerciţii tactice, deja pentru pregătirea fizică nu mai avem timp. Cu Israelul va fi greu, la fel şi cu România va fi dificil. E cu totul alt nivel, însă ne vom strădui să facem față", spune Valentin Ivancenco.

"Vom avea meciuri foarte grele. Anterior am mai jucat cu Cipru. Am pierdut, dar acum avem şanse mari să învingem. Ce ţine de Israel, nu pot spune nimic. Nu cunosc această echipă. Este nouă pentru mine. După părerea mea, cel mai dificil adversar e România. De luptat mereu se poate şi chiar trebuie", a declarat Roman Dodica.

Meciurile din grupa a treia a primului tur preliminar al Campionatului Mondial se vor desfăşura în perioada 7-9 ianuarie. Moldova va juca primul meci cu Cipru, apoi cu Israel şi în ultima partidă cu gazda turneului, România.

În faza următoare se vor califica primele două selecționate din fiecare grupă.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
28 dec, 2021 16:36
0
521

Cine sunt câștigătorii Campionatului de tenis de masă din Moldova

28 dec, 2021 16:36
0
521

Campionatul de tenis de masă s-a desfășurat separat pentru bărbați și femei la categoria individuală, precum și la categoriile dublu și mixt.

Cine sunt câștigătorii Campionatului de tenis de masă din MoldovaFoto: fb.com

Accidentarea jucătorului de tenis Kozmolich Felix, la sfârșitul zilei de joc, a schimbat oarecum raportul de putere. Totuși, întregul campionat s-a desfășurat într-o atmosferă caldă și prietenoasă, transmite Știri.md.

Câștigătorii concursului în rândul adulților au fost:

Categoria individuală Bărbați:

1. Ursu Vladislav – Chișinău;

2. Cosciug Eugen – Chișinău;

3. Dubrovici Veniamin – Bălți.

Categoria individuală Femei:

1. Chiriacova Alexandra – Dubăsari;

2. Vieru Valeria – Bălți;

3. Smiganovscaia Ecaterina – Dubăsari.

Categoria Dublu bărbați:

1. Ursu Valentina / Cosciug Eugen – Chișinău;

2. Titov Daniel / Danilov Ivan –  Dubăsari;

3. Safroni Dan / Caminschii Mihai – Ungheni.

Categoria Dublu femei:

1. Smiganovscaia Ecaterina / Chiriacova Alexandra – Dubăsari;

2. Brinza Natalina / Brinza Vitalina – Bălți;

3. Caraulinaia Vlada / Merenco Camelia – Chișinău.

Categoria mixtă:

1. Ursu Vladislav / Chiriacova Alexandra – Chișinău – Dubăsari;

2. Smiganovscaia Ecaterina / Danilov Ivan – Dubăsari;

3. Pilipovici Vadim / Brînza Natalina – Bălți.

Accidentarea jucătorului de tenis Kozmolich Felix, la sfârșitul zilei de joc, a schimbat oarecum raportul de putere. Totuși, întregul campionat s-a desfășurat într-o atmosferă caldă și prietenoasă, transmite Știri.md.

Câștigătorii concursului în rândul adulților au fost:

Categoria individuală Bărbați:

1. Ursu Vladislav – Chișinău;

2. Cosciug Eugen – Chișinău;

3. Dubrovici Veniamin – Bălți.

Categoria individuală Femei:

1. Chiriacova Alexandra – Dubăsari;

2. Vieru Valeria – Bălți;

3. Smiganovscaia Ecaterina – Dubăsari.

Categoria Dublu bărbați:

1. Ursu Valentina / Cosciug Eugen – Chișinău;

2. Titov Daniel / Danilov Ivan –  Dubăsari;

3. Safroni Dan / Caminschii Mihai – Ungheni.

Categoria Dublu femei:

1. Smiganovscaia Ecaterina / Chiriacova Alexandra – Dubăsari;

2. Brinza Natalina / Brinza Vitalina – Bălți;

3. Caraulinaia Vlada / Merenco Camelia – Chișinău.

Categoria mixtă:

1. Ursu Vladislav / Chiriacova Alexandra – Chișinău – Dubăsari;

2. Smiganovscaia Ecaterina / Danilov Ivan – Dubăsari;

3. Pilipovici Vadim / Brînza Natalina – Bălți.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
14 ianuarie, 00:13
0
195

Maserati revine în motorsport: Va concura în Formula E din 2023