725

Poloneza Iga Swiatek, eliminată în sferturile de finală de Maria Sakkari

Surpriză la turneul de Mare Șlem de la Roland Garros.

Poloneza Iga Swiatek, eliminată în sferturile de finală de Maria SakkariFoto: Publika.md

Campioana en titre, poloneza Iga Swiatek a fost eliminată în sferturile de finală de Maria Sakkari, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Partida, care a durat o oră și 35 de minute, s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Grecia, scor 6-4, 6-4.

Sakkari a avut un procentaj de 83 la sută al punctelor câștigate cu primul serviciu și a reușit 26 de lovituri direct câștigătoare. Astfel, ea a întrerupt seria superbă de 11 victorii consecutive a lui Swiatek la Paris, toate obținute în două seturi.

Sakkari este prima tenismenă din Grecia care va evolua în semifinalele unui turneu de Mare Șlem. În careul de ași, adversara ei va fi cehoaica Barbora Krejcikova, care, la rândul ei, a învins-o pe americanca Cori Gauff, scor 7-6, 6-3.

Krejcikova va fi și ea la prima prezență într-o fază atât de avansată a unei competiții de Mare Șlem.