331

Petrocub Hâncești a învins în deplasare echipa CSF Bălți cu 2-1

Petrocub Hâncești continuă lupta pentru titlu cu Sheriff Tiraspol. Echipa antrenată de Lilian Popescu și-a consolidat poziția de lider după ce a învins în deplasare pe CSF Bălți cu 2-1, în etapa a 19-a Diviziei Naționale.

Petrocub Hâncești a învins în deplasare echipa CSF Bălți cu 2-1Foto: tv8.md

Gazdele au deschis scorul în minutul 11 prin ucraineanul Serhii Molociko. Petrocub a egalat peste 23 de minute prin căpitanul Vladimir Ambros, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Echipa oaspete a smuls victoria pe final. Vadim Gulceac a înscris golul decisiv în minutul 89 din penalty.

Într-o altă partidă a etapei, Zimbru Chișinău a remizat cu Sfântul Gheorghe Suruceni, scor 1-1. "Glaben-verzii" au marcat primii prin Okezi, iar "sfinții" au egalat în repriza secundă prin golul lui Ilie Damașcan.

Meciul de aseară jucat pe stadionul Zimbru a fost ultimul din cariera lui Vitalie Plămădeală, căpitanul formației Sfântul Gheorghe Suruceni, care și-a anunțat retragerea.

Așadar, Petrocub Hâncești este lider în clasament, având cu patru puncte mai mult decât Sheriff Tiraspol, care are însă cu patru meciuri mai puțin disputate.

În această seară, campioana Moldovei va juca pe teren propriu cu Dinamo-Auto Tiraspol.