660

Olanda se califică în optimile competiției, după victoria împotriva Qatar

Cupa Mondială. Olanda se califică în optimile competiției, după victoria împotriva țării gazdă Qatar, scor 2-0. Și Senegal se califică, după 2-1 cu Ecuador.

Olanda se califică în optimile competiției, după victoria contra QatarFoto: FIFA

Selecționata Olandei trece mai departe de pe prima poziție a grupei A, după 2-0 cu Qatar (țara gazdă), transmite Știri.md cu referire la biziday.ro.

Golurile au fost marcate de Cody Gakpo în minutul 26 și de Frenkie de Jong, imediat după pauză (minutul 49).

În următoarea fază a competiției, naționala de fotbal a Olandei se va întâlni cu echipa care termină pe prima poziție în grupa B.

Și Senegal ajunge în optimile Cupei Mondiale din Qatar, ca urmare a victoriei împotriva Ecuador (scor 2-1).

Senegalul a deschis scorul prin Ismaïla Sarr cu doar câteva minute înainte de pauză (minutul 44).

Moisés Isaac Caicedo (Ecuador) a reușit să egaleze în minutul 67, dar selecționata Senegalului a răspuns imediat după, în minutul 70, prin golul lui Kalidou Koulibaly (Chelsea).

În optimi, Senegal se va întâlni cu echipa care se clasează în fruntea clasamentului grupei B.

Meciurile care vor decide cele două echipe naționale de fotbal din grupa B care trec mai departe, Țara Galilor – Anglia și Iran – SUA, se vor decide în această seară, începând cu ora 21:00.