537

Naționala Moldovei, învinsă de Uganda: A pierdut meciul cu scorul de 2-3

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a început cu stângul evoluția în noul an. „Tricolorii” au pierdut amicalul cu reprezentativa Ugandei, jucat în Turcia, scor 2-3.

Naționala Moldovei, învinsă de Uganda: A pierdut meciul cu scorul de 2-3Foto: publika.md

Moldova a fost învinsă chiar dacă a condus cu 2-0. Ai noștri au deschis scorul în minutul 10 prin debutantul Dmitri Mandrîcenco, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Mihai Platica, aflat și el la primul meci în tricoul primei reprezentative, a dublat avantajul "tricolorilor" peste doar 4 minute.

Selecționata din estul Africii a redus din handicap până la pauză. Patrick Kaddu a înscris din penalty. În repriza secundă, jucătorii naționalei noastre nu au putut păstra avantajul și au încasat două goluri.

Karisa și același Kaddu au adus victoria reprezentativei din Uganda.

Astfel, noul selecționer Serghei Cleșcenco a debutat cu o înfrângere pe banca tehnică a „tricolorilor”.

Moldova va juca al doilea amical în Turcia pe 21 ianuarie. Ai noștri se vor confrunta cu selecționata Coreei de Sud, dublă campioană a Asiei, dar și participantă la ultimele 9 ediții ale Campionatului Mondial.