1111

Naționala Moldovei a pierdut și meciul cu Insulele Feroe: Scorul final

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova rămâne „în beznă”.

Discipolii lui Roberto Bordin au pierdut meciul cu Insulele Feroe, scor 1-2 și sunt în continuare pe ultimul loc în grupa lor din preliminariile Campionatului Mondial din 2022, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

În partida de la Torshavn, gazdele au deschis scorul în minutul 68 prin Klæmint Olsen, iar peste alte patru minute și-au dublat avantajul prin Heini Vatnsdal.

„Tricolorii” au redus din diferență în minutul 84, prin Nicolae Milinceanu, jucător intrat pe teren pe parcursul reprizei secunde.

Cu un punct la activ, Moldova este pe locul 6 în grupa F, după 6 partide disputate.

Lider autoritar este Danemarca, formație care deocamdată are doar victorii în preliminarii.

Tot aseară, aceasta a spulberat Israelul, scor 5-0. Yussuf Poulsen, Simon Kjaer, Andreas Skov Olsen, Thomas Delaney și Andreas Cornelius au marcat câte un gol.

Încă o partidă, cea dintre Austria și Scoția, s-a încheiat cu victoria britanicilor, scor 1-0. Lyndon Dykes a înscris singurul gol din penalty.