809

Liga Campionilor: Paris Saint-Germain, eliminată de Manchester City

Echipa britanică s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Champions League după ce a învins-o, marți seara, pe PSG, acasă, cu 2-0, în manșa a doua a semifinalelor.

Liga Campionilor: Paris Saint-Germain, eliminată de Manchester CityFoto: france24.fr

Englezii antrenați de Pep Guardiola s-au calificat după ce au câștigat și în tur, cu 2-1, transmite Știri.md cu referire la Rfi.ro.

Ambele goluri din manșa a doua au fost înscrise de algerianul Mahrez, în minutele 11 și 63, iar în minutul 69, Angel Di Maria a fost eliminat de la Paris Saint-Germain după un fault dur.

Trebuie spus că PSG a jucat fără super-starul francez Mbappe, care a fost accidentat și nu a putut fi recuperat până înainte de meci.

Cea de-a doua echipă calificată în finala Ligii Campionilor va fi decisă miercuri, la Londra, unde Chelsea o întâlnește pe Real Madrid, după ce în tur scorul a fost egal, 1-1.

Meciul va începe la ora 22:00, ora României.