580

La un pas de finală: R. Moldova a învins Cehia la fotbal de plajă

Echipa națională de fotbal pe plajă a Moldovei se descurcă bine la turneul de promovare al Campionatului European, Divizia B. În cel de-al doilea meci al competiției desfășurate la Figueira da Foz, în Portugalia, "tricolorii" au învins reprezentativa Cehiei cu 2-1.

La un pas de finală: R. Moldova a învins Cehia la fotbal de plajăFoto: FMF

Selecționata țării noastre fost condusă, după golul marcat de Marek Borovicka în repriza secundă. Peste doar un minut, Moldova a egalat prin Nicolae Ignat, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

În repriza a treia, discipolii lui Ruslan Pernai au obținut un penalty. Același Nicolae Ignat a transformat lovitura de pedeapsă și i-a adus victoria echipei sale.

Moldova are 6 puncte în grupa a doua. Tot atâtea are și Estonia.

Sâmbătă, cele două formații vor juca meciul direct, iar câștigătoarea se va califica în finală, unde va înfrunta cea mai bună echipă din prima grupă.

Campioana turneului va promova în Divizia A - elita Euro Beach Soccer League.