10 ianuarie, 15:50
0
166

Klay Thompson a revenit pe parchet după o absență de doi ani și 7 luni

10 ianuarie, 15:50
0
166

Unul dintre cele mai mari staruri din NBA, Klay Thompson, a revenit pe parchet după o absență de doi ani și 7 luni.

Klay Thompson a revenit pe parchet după o absență de doi ani și 7 luniFoto: publika.md

Jucătorul formației Golden State Warriors s-a refăcut complet după accidentările grave pe care le-a suferit. A fost un show de zile mari la revenirea celebrului baschetbalist, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Klay Thompson a jucat 20 de minute și a acumulat 17 puncte în meciul cu Cleveland Cavaliers și și-a ajutat echipa să se impună cu scorul de 96-82.

"Sunt foarte mulțumit de prestația mea din acest meci. Am ratat unele aruncări pe care de regulă le realizam, însă chiar și așa sunt fericit, deoarece în ultimii doi ani nici măcar nu puteam să vorbesc de asta", a menționat Thompson.

Klay Thompson a suferit o ruptură de ligament încrucișat la piciorul stâng în iunie 2019, în finala NBA cu Toronto Raptors. El se pregătea să revină în joc în noiembrie 2020, însă la unul dintre antrenamente și-a rupt tendonul lui Ahile și, astfel, a avut nevoie de încă 14 luni pentru a se reface.

Jucătorul formației Golden State Warriors s-a refăcut complet după accidentările grave pe care le-a suferit. A fost un show de zile mari la revenirea celebrului baschetbalist, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Klay Thompson a jucat 20 de minute și a acumulat 17 puncte în meciul cu Cleveland Cavaliers și și-a ajutat echipa să se impună cu scorul de 96-82.

"Sunt foarte mulțumit de prestația mea din acest meci. Am ratat unele aruncări pe care de regulă le realizam, însă chiar și așa sunt fericit, deoarece în ultimii doi ani nici măcar nu puteam să vorbesc de asta", a menționat Thompson.

Klay Thompson a suferit o ruptură de ligament încrucișat la piciorul stâng în iunie 2019, în finala NBA cu Toronto Raptors. El se pregătea să revină în joc în noiembrie 2020, însă la unul dintre antrenamente și-a rupt tendonul lui Ahile și, astfel, a avut nevoie de încă 14 luni pentru a se reface.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate

Loading...

20 oct, 2021 03:33
0
389

Cel puţin patru lideri, inclusiv Vladimir Putin, vor absenta de la summitul G20

20 oct, 2021 03:33
0
389

Cel puţin patru lideri din cadrul Grupului ţărilor dezvoltate şi emergente G20, printre care preşedintele rus Vladimir Putin şi premierul japonez Fumio Kishida, nu vor fi prezenţi la summitul programat la Roma la sfârşitul lunii octombrie, afirmă diplomaţi citaţi de agenţia Reuters.

Cel puţin patru lideri, inclusiv Vladimir Putin, vor absenta de la summitul G20

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a anunţat marţi că nu va fi prezent la reuniunea G20, care va avea loc în capitala Italiei pe 30-31 octombrie, transmite Știri.md cu referire la Digi24.ro.

Anunţuri similare au făcut premierul Japoniei, Fumio Kishida, şi preşedintele Mexicului, Andres Manuel Lopez Obrador.

Vladimir Putin şi Fumio Kishida au anunţat că vor urmări reuniunea prin videoconferinţă, iar preşedintele Mexicului îl va trimite pe ministrul de Externe, Marcelo Ebrard.

Conform unui diplomat de la Roma, nici preşedintele Chinei, Xi Jinping, nu va veni la summitul G20. Situaţia este incertă în cazul preşedintelui Braziliei, Jair Bolsonaro.

Preşedintele SUA, Joseph Biden, a confirmat prezenţa la summitul G20, la fel şi liderii din Africa de Sud, Arabia Saudită, Argentina, Australia, Canada, Coreea de Sud, Marea Britanie, Franţa, Germania, India, Indonezia, Turcia şi Uniunea Europeană, potrivit Agerpres.

Summitul G20 de la Roma va avea ca prioritate pregătirea poziţiei statelor dezvoltate şi emergente înaintea Conferinţei ONU pe tema schimbărilor climatice, programată în oraşul britanic Glasgow, în perioada 31 octombrie - 12 noiembrie.

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a anunţat marţi că nu va fi prezent la reuniunea G20, care va avea loc în capitala Italiei pe 30-31 octombrie, transmite Știri.md cu referire la Digi24.ro.

Anunţuri similare au făcut premierul Japoniei, Fumio Kishida, şi preşedintele Mexicului, Andres Manuel Lopez Obrador.

Vladimir Putin şi Fumio Kishida au anunţat că vor urmări reuniunea prin videoconferinţă, iar preşedintele Mexicului îl va trimite pe ministrul de Externe, Marcelo Ebrard.

Conform unui diplomat de la Roma, nici preşedintele Chinei, Xi Jinping, nu va veni la summitul G20. Situaţia este incertă în cazul preşedintelui Braziliei, Jair Bolsonaro.

Preşedintele SUA, Joseph Biden, a confirmat prezenţa la summitul G20, la fel şi liderii din Africa de Sud, Arabia Saudită, Argentina, Australia, Canada, Coreea de Sud, Marea Britanie, Franţa, Germania, India, Indonezia, Turcia şi Uniunea Europeană, potrivit Agerpres.

Summitul G20 de la Roma va avea ca prioritate pregătirea poziţiei statelor dezvoltate şi emergente înaintea Conferinţei ONU pe tema schimbărilor climatice, programată în oraşul britanic Glasgow, în perioada 31 octombrie - 12 noiembrie.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
31 aug, 2021 17:58
0
615

Cristiano Ronaldo, primele cuvinte de la revenirea la Manchester United

31 aug, 2021 17:58
0
615

Cristiano Ronaldo (36 de ani) s-a întors oficial la Manchester United, cu care a semnat un contract valabil două sezoane.

Cristiano Ronaldo, primele cuvinte de la revenirea la Manchester UnitedFoto: gsp.ro

Manchester United a anunțat în această dimineață oficializarea transferului vedetei portugheze, care a mai jucat pe „Old Trafford” între 2003 și 2009, transmite Știri.md cu referire la Gsp.ro.

CR7 a semnat un contract valabil două sezoane, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Juventus, în schimb, a dezvăluit suma de transfer: 15 milioane de euro, plus alte 8 ca bonusuri de performanță în funcție de realizările lui Ronaldo la United.

Iar Ronaldo a oferit primele declarații din postura de jucător al lui United. Într-un mesaj postat pe rețelele de socializare, Ronaldo și-a exprimat iubirea față de clubul care l-a transferat pe când avea doar 18 ani. CR7 a ținut să-l menționeze pe Sir Alex Ferguson, legendarul antrenor al lui United, care i-a fost mentor în prima perioadă petrecută în Anglia.

„Toți cei care mă cunosc știu de iubirea mea infinită pentru Manchester United. Anii pe care i-am petrecut aici au fost uluitori, iar drumul pe care l-am parcurs împreună este scris cu litere de aur în istoria acestei insituții incredibile.

Nici nu-mi pot explica sentimentele de acum, când văd revenirea mea pe Old Trafford anunțată pe întreg globul. Este ca un vis devenit realitate. Chiar și atunci când am jucat împotriva lui Manchester United am simțit mereu iubirea și respectul suporterilor. Un lucru de vis!

Istoria a fost scrisă în trecut și acum va fi scrisă din nou. Vă dau cuvântul meu! M-am întors acolo unde aparțin!

Sir Alex, asta este pentru tine”, a scris Ronaldo.

„Nu ai cuvinte să-l descrii pe Cristiano. Nu este doar un jucător minunat, dar și un om foarte bun. Să ai această dorință și abilitate de a juca la un nivel de top pentru o perioadă atât de lungă înseamnă că ești o persoană foarte specială. Nu mă îndoiesc că va continua să ne impresioneze și că experiența lui va fi vitală pentru jucătorii tineri din echipă”, a spus și Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul „diavolilor roșii”.

Manchester United a anunțat în această dimineață oficializarea transferului vedetei portugheze, care a mai jucat pe „Old Trafford” între 2003 și 2009, transmite Știri.md cu referire la Gsp.ro.

CR7 a semnat un contract valabil două sezoane, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Juventus, în schimb, a dezvăluit suma de transfer: 15 milioane de euro, plus alte 8 ca bonusuri de performanță în funcție de realizările lui Ronaldo la United.

Iar Ronaldo a oferit primele declarații din postura de jucător al lui United. Într-un mesaj postat pe rețelele de socializare, Ronaldo și-a exprimat iubirea față de clubul care l-a transferat pe când avea doar 18 ani. CR7 a ținut să-l menționeze pe Sir Alex Ferguson, legendarul antrenor al lui United, care i-a fost mentor în prima perioadă petrecută în Anglia.

„Toți cei care mă cunosc știu de iubirea mea infinită pentru Manchester United. Anii pe care i-am petrecut aici au fost uluitori, iar drumul pe care l-am parcurs împreună este scris cu litere de aur în istoria acestei insituții incredibile.

Nici nu-mi pot explica sentimentele de acum, când văd revenirea mea pe Old Trafford anunțată pe întreg globul. Este ca un vis devenit realitate. Chiar și atunci când am jucat împotriva lui Manchester United am simțit mereu iubirea și respectul suporterilor. Un lucru de vis!

Istoria a fost scrisă în trecut și acum va fi scrisă din nou. Vă dau cuvântul meu! M-am întors acolo unde aparțin!

Sir Alex, asta este pentru tine”, a scris Ronaldo.

„Nu ai cuvinte să-l descrii pe Cristiano. Nu este doar un jucător minunat, dar și un om foarte bun. Să ai această dorință și abilitate de a juca la un nivel de top pentru o perioadă atât de lungă înseamnă că ești o persoană foarte specială. Nu mă îndoiesc că va continua să ne impresioneze și că experiența lui va fi vitală pentru jucătorii tineri din echipă”, a spus și Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul „diavolilor roșii”.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
18 aug, 2021 12:27
0
1 012

Ce spune Cristiano Ronaldo despre o revenire la Real Madrid: Rup acum tăcerea

18 aug, 2021 12:27
0
1 012

Starul portughez Cristiano Ronaldo, atacantul echipei de fotbal Juventus Torino, a exclus marţi seară orice intenţie de a reveni la Real Madrid, aşa cum au scris unele ziare spaniole, regretând totodată că unii jurnalişti “se joacă cu numele său”.

Ce spune Cristiano Ronaldo despre o revenire la Real Madrid: Rup acum tăcereaFoto: protv.ro

“Povestea mea la Real Madrid este scrisă. Este înregistrată. În cuvinte şi cifre, în trofee şi titluri, în recorduri şi mari titluri”, a scris, în limba engleză, pe contul său de Instagram “CR7″, fotbalistul lusitan, care a jucat timp de nouă sezoane la Real Madrid (2009-2018), transmite Știri.md cu referire la Stirileprotv.ro.

Tot în cursul zilei de marţi, antrenorul lui Real, Carlo Ancelotti, a dezminţit la rândul său orice proiect în acest sens, într-un mesaj pe Twitter.

″În afara celui mai recent episod din Spania, au circulat informaţii frecvente care mă asociau cu mai multe cluburi din diferite campionate, fără ca cineva să se străduiască vreodată să încerce să caute adevărul”, a adăugat Ronaldo, aflat de câteva luni în centrul mai multor zvonuri despre transferuri, în momentul în care se pregăteşte să înceapă al patrulea şi ultimul său an de contract cu Juventus.

“Rup acum tăcerea pentru a spune că nu pot permite oamenilor să se joace în continuare cu numele meu. Rămân concentrat pe cariera mea şi pe munca mea, angajat şi pregătit pentru toate provocările care urmează”, a mai scris jucătorul portughez, în vârstă de 36 de ani, golgheter al campionatului Italiei în sezonul trecut, fără a confirma în mod explicit dacă rămâne la “Bătrâna Doamnă”.

“Povestea mea la Real Madrid este scrisă. Este înregistrată. În cuvinte şi cifre, în trofee şi titluri, în recorduri şi mari titluri”, a scris, în limba engleză, pe contul său de Instagram “CR7″, fotbalistul lusitan, care a jucat timp de nouă sezoane la Real Madrid (2009-2018), transmite Știri.md cu referire la Stirileprotv.ro.

Tot în cursul zilei de marţi, antrenorul lui Real, Carlo Ancelotti, a dezminţit la rândul său orice proiect în acest sens, într-un mesaj pe Twitter.

″În afara celui mai recent episod din Spania, au circulat informaţii frecvente care mă asociau cu mai multe cluburi din diferite campionate, fără ca cineva să se străduiască vreodată să încerce să caute adevărul”, a adăugat Ronaldo, aflat de câteva luni în centrul mai multor zvonuri despre transferuri, în momentul în care se pregăteşte să înceapă al patrulea şi ultimul său an de contract cu Juventus.

“Rup acum tăcerea pentru a spune că nu pot permite oamenilor să se joace în continuare cu numele meu. Rămân concentrat pe cariera mea şi pe munca mea, angajat şi pregătit pentru toate provocările care urmează”, a mai scris jucătorul portughez, în vârstă de 36 de ani, golgheter al campionatului Italiei în sezonul trecut, fără a confirma în mod explicit dacă rămâne la “Bătrâna Doamnă”.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
20 iul, 2021 14:03
4
556

Dereck J. Hogan: Vlad Plahotniuc nu mai are șanse să revină în SUA

20 iul, 2021 14:03
4
556

Vlad Plahotniuc nu mai are şanse să se întoarcă în Statele Unite ale Americii din cauza implicării sale în scheme de corupţie masivă.

Dereck J. Hogan: Vlad Plahotniuc nu mai are șanse să revină în SUAFoto: știri.md

Potrivit agenţiei Infotag, despre aceasta a declarat Dereck J. Hogan, ambasadorul SUA în Republica Moldova, într-un interviu acordat pentru Europa Liberă, transmite Știri.md.

Diplomatul consideră că organele de aplicare a legii din Moldova au posibilitatea să-l reîntoarcă acasă, pentru ca acesta să răspundă în faţa legii.

"Este important ca Republica Moldova şi, mai ales, Procuratura, organele de drept să facă tot ceea ce e posibil pentru a trage la răspundere toate persoanele care au participat la corupţie, inclusiv dl Plahotniuc", a menţionat Dereck J. Hogan.

Ambasadorul SUA este de părere că lupta împotriva corupţiei e un lucru foarte important pentru noul Guvern, pentru noul Parlament şi, desigur, pentru Preşedinţie.

"Şi noi înţelegem unde vrea să meargă acest Guvern în acest domeniu şi dacă putem lua în calcul faptul că societatea aşteaptă foarte curând rezultate pe acest domeniu, societatea internaţională, partenerii de dezvoltare, noi trebuie să oferim suportul nostru cât mai rapid posibil şi asta o să facem. 

Săptămâna trecută, noi am stabilit un dialog cu preşedinta ţării, la această şedinţă a fost prezent noul şef al USAID şi noi am oferit tot suportul nostru pentru a reforma sistemul judecătoresc şi asta o să facem", a spus Dereck J. Hogan.

El a adăugat că, conform rezultatelor alegerilor prezidenţiale şi rezultatelor alegerilor parlamentare anticipate, este foarte clară dorinţa poporului moldovean.

"Eu cred că trebuie să recunoaştem că fără voinţă politică nimic nu se poate face. Şi dacă sistemul judecătoresc nu face suficient progres, de exemplu, pe recuperarea banilor furaţi, dacă nu face suficient pe domeniul urmăririi penale a tuturor persoanelor corupte, eu cred că poporul va cere o schimbare foarte rapid", a declarat Dereck J. Hogan.

Potrivit agenţiei Infotag, despre aceasta a declarat Dereck J. Hogan, ambasadorul SUA în Republica Moldova, într-un interviu acordat pentru Europa Liberă, transmite Știri.md.

Diplomatul consideră că organele de aplicare a legii din Moldova au posibilitatea să-l reîntoarcă acasă, pentru ca acesta să răspundă în faţa legii.

"Este important ca Republica Moldova şi, mai ales, Procuratura, organele de drept să facă tot ceea ce e posibil pentru a trage la răspundere toate persoanele care au participat la corupţie, inclusiv dl Plahotniuc", a menţionat Dereck J. Hogan.

Ambasadorul SUA este de părere că lupta împotriva corupţiei e un lucru foarte important pentru noul Guvern, pentru noul Parlament şi, desigur, pentru Preşedinţie.

"Şi noi înţelegem unde vrea să meargă acest Guvern în acest domeniu şi dacă putem lua în calcul faptul că societatea aşteaptă foarte curând rezultate pe acest domeniu, societatea internaţională, partenerii de dezvoltare, noi trebuie să oferim suportul nostru cât mai rapid posibil şi asta o să facem. 

Săptămâna trecută, noi am stabilit un dialog cu preşedinta ţării, la această şedinţă a fost prezent noul şef al USAID şi noi am oferit tot suportul nostru pentru a reforma sistemul judecătoresc şi asta o să facem", a spus Dereck J. Hogan.

El a adăugat că, conform rezultatelor alegerilor prezidenţiale şi rezultatelor alegerilor parlamentare anticipate, este foarte clară dorinţa poporului moldovean.

"Eu cred că trebuie să recunoaştem că fără voinţă politică nimic nu se poate face. Şi dacă sistemul judecătoresc nu face suficient progres, de exemplu, pe recuperarea banilor furaţi, dacă nu face suficient pe domeniul urmăririi penale a tuturor persoanelor corupte, eu cred că poporul va cere o schimbare foarte rapid", a declarat Dereck J. Hogan.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate
13 mar, 2021 12:46
9
1 048

Pavel Filip cere anularea revenirii elevilor la școală: Nu mai vrem morți

13 mar, 2021 12:46
9
1 048

Fostul premier Pavel Filip, solicită anularea deciziei Comisiei naționale extraordinare pentru sănătate publică (CNESP) de a relua procesul educațional din R. Moldova începând de marți, 16 martie.

Pavel Filip cere anularea revenirii elevilor la școală: Nu mai vrem morțiFoto: știri.md

Într-o postare pe o rețea de socializare, Pavel Filip se întreabă de ce autorităților din R. Moldova le pasă mai mult de economie decât de oameni, transmite Știri.md.

"Matematica în COVID: Cât costă viața unui om?

O săptămână de lockdown costă 1,2 mlrd de lei. Dar cât costă viața scriitorului Nicolae Dabija?

Cât costă viața unui profesor, care de luni merge la școală, expus acestui virus?

Cât costă viața celor 38 de oameni care au murit azi? Dar a celor 200 care au murit săptămâna asta? Dar a celor 4000 care au murit timp de 1 an? Cine îi calculează? Cât e asta în bani? Cât ne costă?

Care e logica acestor decizii? Cum, în aceste circumstanțe extraordinar de grave, să ne trimitem profesorii în prima linie, când știm că mulți dintre ei sunt în vârstă, iar virusul e mai agresiv ca niciodată?

Alte țări mai dezvoltate decât noi stau în lockdown dur. Veți spune că își permit, dar la noi nu rezistă economia. Ne pasă mai mult de economie decât de oameni? Dacă economia nu rezistă, trebuie să căutăm bani, să împrumutăm, să găsim de oriunde, să le dăm oamenilor de afaceri și celor care au nevoie. 

Consider că nu trebuie să menținem economia cu prețul vieții învățătorilor noștri, dar prin ajutoare concrete pompate în economie. 

Cred că această decizie trebuie anulată, iar autoritățile să vină cu un plan de redresare a economiei și susținere a businessului. 

Nu mai vrem morți. Ajunge", a scris Pavel Filip.

Amintim că Comisia națională extraordinară pentru sănătate publică a decis reluarea procesului educațional în Republica Moldova începând cu 16 martie.

Într-o postare pe o rețea de socializare, Pavel Filip se întreabă de ce autorităților din R. Moldova le pasă mai mult de economie decât de oameni, transmite Știri.md.

"Matematica în COVID: Cât costă viața unui om?

O săptămână de lockdown costă 1,2 mlrd de lei. Dar cât costă viața scriitorului Nicolae Dabija?

Cât costă viața unui profesor, care de luni merge la școală, expus acestui virus?

Cât costă viața celor 38 de oameni care au murit azi? Dar a celor 200 care au murit săptămâna asta? Dar a celor 4000 care au murit timp de 1 an? Cine îi calculează? Cât e asta în bani? Cât ne costă?

Care e logica acestor decizii? Cum, în aceste circumstanțe extraordinar de grave, să ne trimitem profesorii în prima linie, când știm că mulți dintre ei sunt în vârstă, iar virusul e mai agresiv ca niciodată?

Alte țări mai dezvoltate decât noi stau în lockdown dur. Veți spune că își permit, dar la noi nu rezistă economia. Ne pasă mai mult de economie decât de oameni? Dacă economia nu rezistă, trebuie să căutăm bani, să împrumutăm, să găsim de oriunde, să le dăm oamenilor de afaceri și celor care au nevoie. 

Consider că nu trebuie să menținem economia cu prețul vieții învățătorilor noștri, dar prin ajutoare concrete pompate în economie. 

Cred că această decizie trebuie anulată, iar autoritățile să vină cu un plan de redresare a economiei și susținere a businessului. 

Nu mai vrem morți. Ajunge", a scris Pavel Filip.

Amintim că Comisia națională extraordinară pentru sănătate publică a decis reluarea procesului educațional în Republica Moldova începând cu 16 martie.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
11 ian, 2021 13:59
2
251

Raport: Economia globală își va reveni la începutul anului 2022

11 ian, 2021 13:59
2
251

Economia globală va consemna un avans de aproximativ 5% în acest an, fiind cea mai rapidă rată de creştere înregistrată în secolul 21, urmând să revină la nivelul dinainte de pandemie până la finalul anului curent sau, cel târziu, până la începutul anului viitor, arată raportul PwC Global Economic Watch 2021.

Raport: Economia globală își va reveni la începutul anului 2022Foto: gandul.ro

Potrivit sursei citate, revenirea va fi inegală între ţări, sectoare economice şi venituri personale şi va depinde de reuşita campaniilor de vaccinare, precum şi de condiţiile fiscale, monetare şi financiare ale fiecărui stat în parte, transmite Știri.md cu referire la Agerpres.

"Previziunile optimiste la nivel global dau încredere că recuperarea pierderilor suferite în ultimul an se va face mai rapid decât se credea la începutul pandemiei. România urmează tendinţa globală, având în vedere că estimările Comisiei Naţionale de Prognoză indică o creştere de 4,5% în acest an, după declinul de 4,2% din 2020. Sunt veşti bune pentru mediul de afaceri care va avea nevoie, totuşi, în continuare de sprijinul guvernamental. 

Pe măsură ce pandemia va fi controlată prin vaccinare, ar fi bine ca guvernul să ia măsuri pentru o creştere durabilă, cu accent pe investiţii şi crearea de locuri de muncă. La rândul lor, companiile trebuie să se concentreze pe strategii de dezvoltare şi investiţii, inclusiv în forţa de muncă, pentru a face faţă atât problemelor cauzate de pandemie, cât şi schimbărilor de durată pe care aceasta le-a impus deja în economie şi în societate", a spus Ionuţ Simion, Country Managing Partner PwC România.

Potrivit Global Economic Watch 2021, economia Chinei este deja mai mare decât înainte de pandemie, dar alte economii avansate, în special cele puternic bazate pe servicii, precum cele din Marea Britanie, Franţa şi Spania, sau cele axate pe exportul de bunuri de capital, precum Germania şi Japonia, au o probabilitate mai mică de a reveni la nivelurile anterioare crizei, până la sfârşitul anului 2021.

Previziunile avertizează că următoarele trei până la şase luni vor continua să aibă multe provocări, în special pentru ţările din emisfera nordică care trec prin lunile de iarnă şi ar putea fi forţate să impună blocaje parţiale sau totale ale economiei, aplicate în prezent în Germania şi Marea Britanie. Astfel, aceste economii s-ar putea contracta în primul trimestru şi ar putea reveni pe creştere probabil în a doua jumătate a anului, când este de aşteptat ca cel puţin două treimi din populaţia lor să fie vaccinată.

În economii precum Marea Britanie, Franţa, Spania şi Germania se preconizează că nivelurile de producţie încă scăzute vor duce la creşterea ratelor şomajului, majoritatea locurilor de muncă afectate fiind cele din partea de jos a distribuţiei câştigurilor, agravând astfel inegalităţile de venituri.

Raportul PwC arată că, în 2021, un accent important se va pune pe mediu, investiţii semnificative şi schimbări de politici legate de Acordul climatic de la Paris fiind aşteptate în principalele blocuri comerciale, inclusiv SUA, China şi Uniunea Europeană.

"În acest context, valoarea emisiunilor globale de obligaţiuni verzi ar putea depăşi pentru prima dată 500 de miliarde de dolari, având în vedere creşterea apetitului investitorilor pentru fondurile de mediu, social şi de guvernanţă (ESG). Fondurile destinate ESG ar putea ajunge astfel la o pondere de până la 57% din totalul fondurilor mutuale europene, până în 2025. Obligaţiunile verzi sunt utilizate pentru finanţarea directă a proiectelor de mediu şi reprezintă în prezent mai puţin de 5% din piaţa mondială de venituri fixe", se mai arată în documentul citat.

Potrivit consultanţilor, preţul mediu anual al petrolului va rămâne sub 60 dolari pe baril, dar probabil va creşte în a doua jumătate a anului. De asemenea, Italia ar putea reveni în clubul ţărilor cu PIB de peste 2.000 de miliarde de dolari.

Pe de altă parte, raportul analizează şi şansele ţărilor la Euro 2021. Astfel, dacă în ediţia anterioară Olanda era creditată cu cele mai mari şanse să câştige campionatul Euro 2020, care din cauza pandemiei a fost amânat pentru 2021, între timp, forma echipei olandeze a scăzut şi Franţa are acum cele mai mari şanse să câştige.

PwC este o reţea de firme prezentă în 155 de ţări cu mai mult de 284.000 de profesionişti ce oferă servicii în domeniul auditului, consultanţei fiscale şi consultanţei pentru afaceri.

Potrivit sursei citate, revenirea va fi inegală între ţări, sectoare economice şi venituri personale şi va depinde de reuşita campaniilor de vaccinare, precum şi de condiţiile fiscale, monetare şi financiare ale fiecărui stat în parte, transmite Știri.md cu referire la Agerpres.

"Previziunile optimiste la nivel global dau încredere că recuperarea pierderilor suferite în ultimul an se va face mai rapid decât se credea la începutul pandemiei. România urmează tendinţa globală, având în vedere că estimările Comisiei Naţionale de Prognoză indică o creştere de 4,5% în acest an, după declinul de 4,2% din 2020. Sunt veşti bune pentru mediul de afaceri care va avea nevoie, totuşi, în continuare de sprijinul guvernamental. 

Pe măsură ce pandemia va fi controlată prin vaccinare, ar fi bine ca guvernul să ia măsuri pentru o creştere durabilă, cu accent pe investiţii şi crearea de locuri de muncă. La rândul lor, companiile trebuie să se concentreze pe strategii de dezvoltare şi investiţii, inclusiv în forţa de muncă, pentru a face faţă atât problemelor cauzate de pandemie, cât şi schimbărilor de durată pe care aceasta le-a impus deja în economie şi în societate", a spus Ionuţ Simion, Country Managing Partner PwC România.

Potrivit Global Economic Watch 2021, economia Chinei este deja mai mare decât înainte de pandemie, dar alte economii avansate, în special cele puternic bazate pe servicii, precum cele din Marea Britanie, Franţa şi Spania, sau cele axate pe exportul de bunuri de capital, precum Germania şi Japonia, au o probabilitate mai mică de a reveni la nivelurile anterioare crizei, până la sfârşitul anului 2021.

Previziunile avertizează că următoarele trei până la şase luni vor continua să aibă multe provocări, în special pentru ţările din emisfera nordică care trec prin lunile de iarnă şi ar putea fi forţate să impună blocaje parţiale sau totale ale economiei, aplicate în prezent în Germania şi Marea Britanie. Astfel, aceste economii s-ar putea contracta în primul trimestru şi ar putea reveni pe creştere probabil în a doua jumătate a anului, când este de aşteptat ca cel puţin două treimi din populaţia lor să fie vaccinată.

În economii precum Marea Britanie, Franţa, Spania şi Germania se preconizează că nivelurile de producţie încă scăzute vor duce la creşterea ratelor şomajului, majoritatea locurilor de muncă afectate fiind cele din partea de jos a distribuţiei câştigurilor, agravând astfel inegalităţile de venituri.

Raportul PwC arată că, în 2021, un accent important se va pune pe mediu, investiţii semnificative şi schimbări de politici legate de Acordul climatic de la Paris fiind aşteptate în principalele blocuri comerciale, inclusiv SUA, China şi Uniunea Europeană.

"În acest context, valoarea emisiunilor globale de obligaţiuni verzi ar putea depăşi pentru prima dată 500 de miliarde de dolari, având în vedere creşterea apetitului investitorilor pentru fondurile de mediu, social şi de guvernanţă (ESG). Fondurile destinate ESG ar putea ajunge astfel la o pondere de până la 57% din totalul fondurilor mutuale europene, până în 2025. Obligaţiunile verzi sunt utilizate pentru finanţarea directă a proiectelor de mediu şi reprezintă în prezent mai puţin de 5% din piaţa mondială de venituri fixe", se mai arată în documentul citat.

Potrivit consultanţilor, preţul mediu anual al petrolului va rămâne sub 60 dolari pe baril, dar probabil va creşte în a doua jumătate a anului. De asemenea, Italia ar putea reveni în clubul ţărilor cu PIB de peste 2.000 de miliarde de dolari.

Pe de altă parte, raportul analizează şi şansele ţărilor la Euro 2021. Astfel, dacă în ediţia anterioară Olanda era creditată cu cele mai mari şanse să câştige campionatul Euro 2020, care din cauza pandemiei a fost amânat pentru 2021, între timp, forma echipei olandeze a scăzut şi Franţa are acum cele mai mari şanse să câştige.

PwC este o reţea de firme prezentă în 155 de ţări cu mai mult de 284.000 de profesionişti ce oferă servicii în domeniul auditului, consultanţei fiscale şi consultanţei pentru afaceri.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
4 ian, 2021 11:57
0
554

Cum scăpăm de depresia de după sărbători: Simptomele alarmante

4 ian, 2021 11:57
0
554

Vacanța de sărbători, cu zile fără program și multă relaxare s-a terminat și cei mai mulți angajați s-au întors astăzi la muncă.

Cum scăpăm de depresia de după sărbători: Simptomele alarmanteFoto: Getty Images

Revenirea nu este tocmai ușoară, așa că nu este de mirare că prima zi după întoarcerea din vacanța de iarnă este considerată una dintre cele mai deprimante din an, transmite Știri.md cu referire la Digi24.ro.

Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția că lunile acestea de iarnă, în contextul sărbătorilor cu restricții, vor aduce noi provocări severe pentru întreaga omenire.

„Pentru un număr mare de oameni – conform studiilor, aproximativ 60% din populația globului întâmpină o anumită dificultate atunci când se face această trecere de la zilele de vacanță la zilele de muncă.

De cele mai multe ori vorbim de un sindrom post-vacanță sau de o depresie post-vacanță, o depresie de intensitate mai scăzută”, a spus la Digi24 psihologul Gaspar Gyorgy.

„Asta se întâmplă din cauza faptului că viața noastră se schimbă semnificativ. Începând cu mijlocul lunii decembrie, intrăm în acea stare specifică sărbătorilor de iarnă, rutina noastră se schimbă, mintea are mai multă libertate, ne implicăm în activități plăcute, după care, la începutul lunii ianuarie, revenim la o normalitate pe care nu de fiecare dată ne face plăcere să o trăim.

Din păcate, mulți oameni au locuri de muncă unde nu se simt foarte bine și atunci, această percepere a diferenței dintre timpul liber pe care l-am avut, petrecut cu cei dragi, fără prea multe reguli, fără prea multă structură, și revenirea la rutina noastră zilnică ne face să ne întâlnim cu niște stări nu tocmai plăcute”, a adăugat el.

Psihologul a explicat și care sunt simptomele depresiei post-vacanță: „s-ar putea să nu mai dormim suficient de bine, să avem un nivel de energie mult mai scăzut, o stare de anxietate”.

Ce putem face pentru a preveni aceste stări?

„E foarte important să avem grijă de felul în care ne implicăm în viața noastră de zi cu zi, să încercăm să ne dăm timpul necesar pentru a reveni la această rutină.

Majoritatea oamenilor au nevoie de 2-3 săptămâni pentru a-și reintra în normal. De asemenea, să fim atenți la comportamentul nostru alimentar.

În perioada sărbătorilor, de cele mai multe ori nu consumăm mâncărurile cele mai sănătoase, consumul de alcool crește foarte mult și acestea sunt corelate cu depresia”, a spus Gaspar Gyorgy.

„Dacă am putea fi atenți la ce mâncăm, să consumăm mai multe lichide, să avem o rutină a somnului, să ne implicăm în activități fizice, toate acestea sunt comportamente care ne ajută.

Și, de asemenea, să ne amintim că această revenire la activitatea noastră nu durează foarte multă vreme, de regulă 2-3 săptămâni, după care mintea s-a reobișnuit, iar în această perioadă să vorbim cu oamenii de încredere despre ce trăim, cum ne simțim, să ne exprimăm gândurile”, a adăugat el.

Revenirea nu este tocmai ușoară, așa că nu este de mirare că prima zi după întoarcerea din vacanța de iarnă este considerată una dintre cele mai deprimante din an, transmite Știri.md cu referire la Digi24.ro.

Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția că lunile acestea de iarnă, în contextul sărbătorilor cu restricții, vor aduce noi provocări severe pentru întreaga omenire.

„Pentru un număr mare de oameni – conform studiilor, aproximativ 60% din populația globului întâmpină o anumită dificultate atunci când se face această trecere de la zilele de vacanță la zilele de muncă.

De cele mai multe ori vorbim de un sindrom post-vacanță sau de o depresie post-vacanță, o depresie de intensitate mai scăzută”, a spus la Digi24 psihologul Gaspar Gyorgy.

„Asta se întâmplă din cauza faptului că viața noastră se schimbă semnificativ. Începând cu mijlocul lunii decembrie, intrăm în acea stare specifică sărbătorilor de iarnă, rutina noastră se schimbă, mintea are mai multă libertate, ne implicăm în activități plăcute, după care, la începutul lunii ianuarie, revenim la o normalitate pe care nu de fiecare dată ne face plăcere să o trăim.

Din păcate, mulți oameni au locuri de muncă unde nu se simt foarte bine și atunci, această percepere a diferenței dintre timpul liber pe care l-am avut, petrecut cu cei dragi, fără prea multe reguli, fără prea multă structură, și revenirea la rutina noastră zilnică ne face să ne întâlnim cu niște stări nu tocmai plăcute”, a adăugat el.

Psihologul a explicat și care sunt simptomele depresiei post-vacanță: „s-ar putea să nu mai dormim suficient de bine, să avem un nivel de energie mult mai scăzut, o stare de anxietate”.

Ce putem face pentru a preveni aceste stări?

„E foarte important să avem grijă de felul în care ne implicăm în viața noastră de zi cu zi, să încercăm să ne dăm timpul necesar pentru a reveni la această rutină.

Majoritatea oamenilor au nevoie de 2-3 săptămâni pentru a-și reintra în normal. De asemenea, să fim atenți la comportamentul nostru alimentar.

În perioada sărbătorilor, de cele mai multe ori nu consumăm mâncărurile cele mai sănătoase, consumul de alcool crește foarte mult și acestea sunt corelate cu depresia”, a spus Gaspar Gyorgy.

„Dacă am putea fi atenți la ce mâncăm, să consumăm mai multe lichide, să avem o rutină a somnului, să ne implicăm în activități fizice, toate acestea sunt comportamente care ne ajută.

Și, de asemenea, să ne amintim că această revenire la activitatea noastră nu durează foarte multă vreme, de regulă 2-3 săptămâni, după care mintea s-a reobișnuit, iar în această perioadă să vorbim cu oamenii de încredere despre ce trăim, cum ne simțim, să ne exprimăm gândurile”, a adăugat el.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
2 noi, 2020 09:02
0
168

Câți moldoveni au revenit în țară în ziua alegerilor prezidențiale

2 noi, 2020 09:02
0
168

În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 13.171 traversări, dintre care cele mai multe au fost efectuate de către moldoveni pe sensul de ieșire în țară.

Câți moldoveni au revenit în țară în ziua alegerilor prezidențialeFoto: tv8.md

Potrivit informației oferite de către Poliția de Frontieră, în ultimele 24 de ore 6.563 de cetățeni au revenit în R. Moldova, iar 6.608 de persoane au părăsit țara, transmite Știri.md.

Din numărul celor reveniți în țară, 3.667 de cetățeni au traversat frontiera moldo-română, 1.455 treceri la frontiera cu Ucraina și 1.441 treceri aeriene. 

Menționăm că nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip COVID-19.

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei (intrare în RM) au fost:

PTF Leușeni – 1.911 traversări persoane;

PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 1.441 traversări persoane;

PTF Giurgiulești-Galați – 837 traversări persoane;

PTF Sculeni – 539 traversări persoane;

PTF Costești – 375 traversări persoane.

În punctele de trecere a frontierei deschise traficului au fost supuse screeningului 13 171 persoane și completate 5 970 fișe epidemiologice individuale. 

Citește și: Amenzi de circa 500.000 de lei, aplicate într-o săptămână la frontieră

Potrivit informației oferite de către Poliția de Frontieră, în ultimele 24 de ore 6.563 de cetățeni au revenit în R. Moldova, iar 6.608 de persoane au părăsit țara, transmite Știri.md.

Din numărul celor reveniți în țară, 3.667 de cetățeni au traversat frontiera moldo-română, 1.455 treceri la frontiera cu Ucraina și 1.441 treceri aeriene. 

Menționăm că nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip COVID-19.

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei (intrare în RM) au fost:

PTF Leușeni – 1.911 traversări persoane;

PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 1.441 traversări persoane;

PTF Giurgiulești-Galați – 837 traversări persoane;

PTF Sculeni – 539 traversări persoane;

PTF Costești – 375 traversări persoane.

În punctele de trecere a frontierei deschise traficului au fost supuse screeningului 13 171 persoane și completate 5 970 fișe epidemiologice individuale. 

Citește și: Amenzi de circa 500.000 de lei, aplicate într-o săptămână la frontieră

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
29 sep, 2020 13:12
5
2 514

Carp: Se pregătește revenirea lui Plahotniuc. Ar fi cireașa de pe tort

29 sep, 2020 13:12
5
2 514

Politicieni care au pornit pe urmele lui Plahotniuc la Istanbul nu fac altceva decât să-i asigure încă un mandat lui Igor Dodon.

Carp: Se pregătește revenirea lui Plahotniuc. Ar fi cireașa de pe tortFoto: jurnal.md

Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Ora Expertizei” de la Jurnal TV, transmite Știri.md.

Mai multe voci de la Chișinău afirmă că Vladimir Plahotniuc s-ar afla în Turcia. Conform autorităților vamale americane, Plahotniuc a zburat din orașul Miami pe 28 august curent.

Ieri, 28 septembrie, Renato Usatâi a anunțat că pleacă după Plahotniuc la Istanbul, unde fostul lider PD s-ar afla din 10 septembrie.

Deputatul PAS Lilian Carp a declarat în cadrul emisiunii „Ora Expertizei” de la Jurnal TV că obiectivul ar fi să găsească un numitor comun, ca Igor Dodon să rămână mai departe președinte, iar aceștia să se întoarcă acasă și să nu fie pedepsiți.

„E clar că au anumite înțelegeri cu băieții care au fost o perioadă în război între ei au încercat să-și împartă sferele de influență. Pentru ei Dodon este figura de compromis, așa cum a fost în 2016, așa, o păpușă pusă de Plahotniuc la președinție. Noi știm și cum au fost fraudate alegerile atunci, nu este exclus faptul că ei pun la cale o nouă fraudă electorală și este clar că înțelegerea cu Erdogan nu a fost doar despre cei 11 profesori turci. Este clar că Erdogan a asigurat terenul, deoarece acolo se întâlnesc și cei cu interesele Federației Ruse, Erdogan discută cu Putin practic la egal și este un teritoriu unde acești oameni se simt în siguranță, Plahotniuc și Dodon și mulți alții”, a declarat Carp.

„Este clar că cei care au plecat la Istanbul nu s-au dus să mănânce baclava din bazar, au plecat foarte clar pentru niște scenarii. Obiectivul ar fi să găsească un numitor comun să rămână Dodon mai departe președinte cu ajutorul lor, iar băieții să se întoarcă acasă. Iar declarațiile pe care le-a făcut avocatul Popa că Plahotniuc se va întoarce în RM până la sfârșitul anului sunt destul de reale, deoarece vedem că într-o veselie la noi se eliberează aproape toți de prin pușcării, până și pedofilii care au fost închiși. Ar fi cireașa de pe tort revenirea lui Plahotniuc acasă, fără să fie tras la răspundere. După cum vedem că evoluează lucrurile este clar că se pregătește terenul pentru revenirea acestuia”, a declarat Lilian Carp.

Dron: „Pe Plahotniuc nu-l caută nimeni, nici autoritățile din RM, nici cele străine”

Avocatul Ion Dron a menționat că nimeni nu-și dorește ca Plahotniuc să fie găsit și adus în RM.

„Pe Plahotniuc nu-l caută nimeni, nici autoritățile din RM, nici cele străine. Din sursele mele pe care le am, persoana lui Plahotniuc a fost refuzată de a fi introdusă în baza de date a Interpol. El poate să fie în căutare aici în baza locală, dar nu și în străinătate. Părerea mea este că nimeni nu-și dorește ca această persoană să fie găsită și adusă aici în RM. Cei care au plecat de lângă Plahotniuc sunt astăzi lângă Dodon, cei care au participat în marile scheme de spălare de bani, de fraudare bancară, ei sunt aici pe loc, ei pur și simplu și-au schimbat stăpânul”, a punctat Dron.

Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Ora Expertizei” de la Jurnal TV, transmite Știri.md.

Mai multe voci de la Chișinău afirmă că Vladimir Plahotniuc s-ar afla în Turcia. Conform autorităților vamale americane, Plahotniuc a zburat din orașul Miami pe 28 august curent.

Ieri, 28 septembrie, Renato Usatâi a anunțat că pleacă după Plahotniuc la Istanbul, unde fostul lider PD s-ar afla din 10 septembrie.

Deputatul PAS Lilian Carp a declarat în cadrul emisiunii „Ora Expertizei” de la Jurnal TV că obiectivul ar fi să găsească un numitor comun, ca Igor Dodon să rămână mai departe președinte, iar aceștia să se întoarcă acasă și să nu fie pedepsiți.

„E clar că au anumite înțelegeri cu băieții care au fost o perioadă în război între ei au încercat să-și împartă sferele de influență. Pentru ei Dodon este figura de compromis, așa cum a fost în 2016, așa, o păpușă pusă de Plahotniuc la președinție. Noi știm și cum au fost fraudate alegerile atunci, nu este exclus faptul că ei pun la cale o nouă fraudă electorală și este clar că înțelegerea cu Erdogan nu a fost doar despre cei 11 profesori turci. Este clar că Erdogan a asigurat terenul, deoarece acolo se întâlnesc și cei cu interesele Federației Ruse, Erdogan discută cu Putin practic la egal și este un teritoriu unde acești oameni se simt în siguranță, Plahotniuc și Dodon și mulți alții”, a declarat Carp.

„Este clar că cei care au plecat la Istanbul nu s-au dus să mănânce baclava din bazar, au plecat foarte clar pentru niște scenarii. Obiectivul ar fi să găsească un numitor comun să rămână Dodon mai departe președinte cu ajutorul lor, iar băieții să se întoarcă acasă. Iar declarațiile pe care le-a făcut avocatul Popa că Plahotniuc se va întoarce în RM până la sfârșitul anului sunt destul de reale, deoarece vedem că într-o veselie la noi se eliberează aproape toți de prin pușcării, până și pedofilii care au fost închiși. Ar fi cireașa de pe tort revenirea lui Plahotniuc acasă, fără să fie tras la răspundere. După cum vedem că evoluează lucrurile este clar că se pregătește terenul pentru revenirea acestuia”, a declarat Lilian Carp.

Dron: „Pe Plahotniuc nu-l caută nimeni, nici autoritățile din RM, nici cele străine”

Avocatul Ion Dron a menționat că nimeni nu-și dorește ca Plahotniuc să fie găsit și adus în RM.

„Pe Plahotniuc nu-l caută nimeni, nici autoritățile din RM, nici cele străine. Din sursele mele pe care le am, persoana lui Plahotniuc a fost refuzată de a fi introdusă în baza de date a Interpol. El poate să fie în căutare aici în baza locală, dar nu și în străinătate. Părerea mea este că nimeni nu-și dorește ca această persoană să fie găsită și adusă aici în RM. Cei care au plecat de lângă Plahotniuc sunt astăzi lângă Dodon, cei care au participat în marile scheme de spălare de bani, de fraudare bancară, ei sunt aici pe loc, ei pur și simplu și-au schimbat stăpânul”, a punctat Dron.

Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
23 iul, 2020 09:17
15
1 551

Tauber: Șor va reveni foarte curând. Va fi o surpriză pentru Dodon

23 iul, 2020 09:17
15
1 551

Președintele Partidului Șor, Ilan Șor, va reveni în Parlament foarte curând. Va fi o surpriză mare pentru Dodon și pentru ceilalți.

Tauber: Șor va reveni foarte curând. Va fi o surpriză pentru Dodon

O declarație în acest sens a fost făcută de vicepreședinta Partidului „Șor”, deputata Marina Tauber, într-un interviu pentru Europa Liberă, transmite Știri.md.

Aceasta a menționat că revenirea lui Ilan Șor va fi o surpriză pentru președintele Igor Dodon și îl sfătuie să nu se înscrie în cursa prezidențială. 

„Poate mâine, poate poimâine, foarte și foarte curând. Deci, nu trebuie să creadă majoritatea parlamentară că, dacă ei în mod abuziv au închis sesiunea primăvară-vară, că ea nu poate să fie redeschisă pentru o ședință extraordinară și când Ilan Șor o să fie prezent la ședință, eu cred că foarte și foarte curând, eu nu că cred, eu știu, și o să fie o surpriză foarte mare, în primul rând, pentru Dodon și pentru ceilalți. 

Nu are nicio problemă să fie prezent la ședința Parlamentului, dar noi nu vrem să riscăm cu viața și securitatea dlui președinte, dar asta înseamnă că, având anumite garanții, Ilan Mironovici o să vină în plenul parlamentului,”, a declarat Marina Tauber.

Deputata susține că revenirea lui Șor în Moldova va fi o surpriză pentru Dodon, deoarece acesta deține foarte multe informații despre șeful statului.

„Dacă o să vorbim despre Dodon, nu cred că putem în genere să vorbim nici despre calitățile lui bărbătești, nici calitățile lui omenești, dar ca profesionist, eu îmi cer scuze, niciodată nu a condus ceva, nu este manager, este un politician de nivelul cel mai jos. Și de ce se teme? Pentru că dl Ilan Șor deține mai multe informații, inclusiv despre tinerețea lui Dodon, dar și despre multe alte fapte care îi sunt cunoscute dlui președinte Ilan Șor. 

Cum a spus dl Ilan Șor odată, că el, președintele nostru, cunoaște mult mai mult decât soția lui Igor Dodon, așa că desigur că Igor Nicolaevici tare nu vrea să-l vadă pe Ilan Mironovici în plenul Parlamentului ori în alte locuri publice,” a mai spus deputata.

Totodată, Marina Tauber a confirmat informația precum că Igor Dodon a fost unul dintre invitații la nunta dlui Șor.

„Da, și eu am spus foarte deschis că dl Ilan Șor o perioadă de timp, până d-lui și echipa noastră am intrat în politică, chiar a fost și finanțatorul principal al lui Igor Dodon și al carierei lui, dar și a Partidului Socialiștilor. Așa că socialiștii nu trebuie să fie aroganți în niciun caz cu colegii noștri din fracțiunea Partidului „Șor” și să nu vorbească urât ori în mod arogant despre Ilan Șor, pentru că datorită lui Ilan Șor ei stau acum în parlament și în loc să ne spună mersi că noi suntem aici, ei se fac că au uitat despre aceste fapte.