19 iulie, 15:130
160

Jocurile Olimpice: România va fi reprezentată de 101 sportivi

19 iulie, 15:130
160

România va fi reprezentantă la Jocurile Olimpice de la Tokyo de 101 sportivi - 46 de femei și 55 de bărbați - care vor participa la 17 discipline.

Jocurile Olimpice: România va fi reprezentată de 101 sportiviFoto: Facebook.com

Pe lângă cei 101 de sportivi calificați, mai există și 9 rezerve, transmite Știri.md cu referire la Stirileprotv.ro.

Disciplinele la care vor concura sportivii români:

1. Atletism (10 sportivi):

Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei)

2. Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve):

Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic. Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia

3. Box (2 sportivi):

Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg);

Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş

4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Două rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;

Două rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

5. Ciclism (2):

Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

Portari: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;

Fundaşi: Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;

Mijlocaşi: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

Atacanţi: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe

7. Gimnastică artistică (3):

Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

8. Înot (4):

Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;

9. Canoe sprint (2):

Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1000 m); Antrenor – Florin Popescu

10. Judo (3):

Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg)

11. Lupte (5):

Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);

12. Scrimă (2):

Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareş Dumitrescu, Radu Podeanu;

13. Tenis (3):

Raluca Olaru, Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu;

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):

Echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

15. Tir sportiv (1):

Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat);

16. Tir cu arcul (1):

Mădălina Ştefania Amaistroaie;

17. Triatlon (1):

Felix Pierre Duchampt;

“Putem să câștigăm opt medalii”

Președintele COSR, Mihai Covaliu, a dezvăluit că obiectivul delegației României la Jocurile Olimpice de la Tokyo este obținerea a minimum patru medalii. Totuși, șeful olimpismului românesc s-a arătat convins de faptul că sportivii noștri vor avea un bilanț mult mai bun.

“Comisia tehnică olimpică pentru sportul de performanță, cu specialiști din toate domeniile, a spus foarte clar: patru-șase medalii! Noi suntem mai optimiști. Ne dorim și cred că se poate să câștigăm opt”, a afirmat Mihai Covaliu, potrivit gsp.ro.

Pe lângă cei 101 de sportivi calificați, mai există și 9 rezerve, transmite Știri.md cu referire la Stirileprotv.ro.

Disciplinele la care vor concura sportivii români:

1. Atletism (10 sportivi):

Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei)

2. Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve):

Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic. Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia

3. Box (2 sportivi):

Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg);

Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş

4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Două rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;

Două rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

5. Ciclism (2):

Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

Portari: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;

Fundaşi: Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;

Mijlocaşi: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

Atacanţi: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe

7. Gimnastică artistică (3):

Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

8. Înot (4):

Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;

9. Canoe sprint (2):

Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1000 m); Antrenor – Florin Popescu

10. Judo (3):

Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg)

11. Lupte (5):

Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);

12. Scrimă (2):

Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareş Dumitrescu, Radu Podeanu;

13. Tenis (3):

Raluca Olaru, Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu;

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):

Echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

15. Tir sportiv (1):

Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat);

16. Tir cu arcul (1):

Mădălina Ştefania Amaistroaie;

17. Triatlon (1):

Felix Pierre Duchampt;

“Putem să câștigăm opt medalii”

Președintele COSR, Mihai Covaliu, a dezvăluit că obiectivul delegației României la Jocurile Olimpice de la Tokyo este obținerea a minimum patru medalii. Totuși, șeful olimpismului românesc s-a arătat convins de faptul că sportivii noștri vor avea un bilanț mult mai bun.

“Comisia tehnică olimpică pentru sportul de performanță, cu specialiști din toate domeniile, a spus foarte clar: patru-șase medalii! Noi suntem mai optimiști. Ne dorim și cred că se poate să câștigăm opt”, a afirmat Mihai Covaliu, potrivit gsp.ro.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate

Loading...

Loading...