345

Inter Milano a cucerit Cupa Italiei după o pauză de 11 ani

Inter Milano a cucerit Cupa Italiei după o pauză de 11 ani. În finală, "nerazzurri" au învins-o pe Juventus Torino cu 4-2 după disputarea a încă două reprize de prelungiri.

Inter Milano a cucerit Cupa Italiei după o pauză de 11 aniFoto: publika.md

Nicolo Barella a marcat primul gol al partidei în minutul 7. După pauză, jucătorii "Bătrânei Doamne" a revenit mai concentrați de la vestiare și au pornit asaltul asupra porții adverse, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Alex Sandro și Dusan Vlahovic au înscris câte un gol și astfel formația din Torino a preluat conducerea pe tabela de marcaj.

Mai târziu, Inter a obținut un penalty, transformat de Hakan Calhanoglu. S-a ajuns în prelungiri, în care milanezii au profitat de încă o lovitură de la 11 metri.

De această dată, Ivan Perisic a înscris de la punctul cu var. Croatul nu s-a liniștit și, după doar trei minute, a marcat încă un gol.

Internazionale Milano a cucerit pentru a 8-a oară Cupa Italiei. Juventus deține recordul competiției, cu 14 trofee în palmares.