1474

EURO 2020: Belgia a învins Rusia, iar Elveția a remizat cu Țara Galilor

Naționala Rusiei a debutat dezastruos la Campionatul European de fotbal. Echipa antrenată de Stanislav Cercesov a fost învinsă fără drept de apel la Sankt Petersburg de reprezentativa Belgiei, liderul clasamentului FIFA.

Rusia a pierdut cu scor de neprezentare, 0-3. "Diavolii roşii'' au reuşit să marcheze cel mai rapid gol al turneului prin atacantul Romelu Lukaku, care a înscris în minutul 10, transmite Știri.md cu referire la Publika.md

Thomas Meunier a dublat avantajul belgienilor, marcând la șapte minute după ce a intrat în teren. Scorul final a fost stabilit de același Romelu Lukaku în minutul 88.

În etapa a doua din faza grupelor, pe 17 iunie, Belgia va înfrunta Danemarca, la Copenhaga, iar o zi mai devreme, Rusia va juca tot la Sankt Petersburg, cu Finlanda.

Tot aseară s-a disputat al doilea meci din grupa A. Elveția a remizat cu Țara Galilor la Baku, scor 1-1.

Ambele goluri au fost marcate în repriza secundă. Embolo a înscris în minutul 49, iar galezii au egalat peste 25 de minute prin Kieffer Moore.