549

Echipa câştigătoare a campionatului de fotbal al ţărilor est-europene

Echipa Asociaţiei Presei Sportive din Moldova (APSM) a devenit miercuri, 16 octombrie, la Siofok (Ungaria), câştigătoarea campionatului de fotbal al ţărilor est-europene şi balcanice, rezervat ziariştilor.

Echipa câştigătoare a campionatului de fotbal al ţărilor est-europeneFoto: moldpres.md

Ea a fost reprezentată de Alexandru Fosa (Jurnal TV), Veaceslav Burghelea (RTR Moldova), Ion Fuștei (Prime TV), Alexandru Rusu (Media Sport), Vladimir Horoshilov (TCB Tiraspol), Artiom Litviacov (PGTRK TV Tiraspol), Elnur Ashrafoglu (reprezentant APSM în Azerbaidjan), Ion Anuşca (TV N4) și Eduard Ciobanu, președintele APSM, transmite Știri.md cu referrie la Moldpres

În meciul final echipa moldoveană a învins cu scorul 3-2 reprezentativa Bulgariei, iar în semifinală a întrecut cu scorul 6-1 echipa Ungariei.

„În grupă am avut emoţii, dar ne-am calificat de pe prima poziţie. Am învins Croaţia (1-0), am cedat Muntenegrului (1-4) şi am devansat România (3-0). Obiectivul nostru a fost să ne clasăm pe primul loc şi ne-am clasat”, a precizat astăzi pentru mass-media preşedintele APSM, Eduard Ciobanu.

Deplasarea echipei a fost asigurată de Apriori Wine şi Loteria Națională a Moldovei.

Echipa presei sportive din R. Moldova a mai câștigat, în anul 2017, campionatul ţărilor est-europene și balcanice, iar în 2018, la Ohrid (Macedonia de Nord), a ocupat locul doi.