352

Două medalii la Cupa Europei la judo printre cadeți

Paulina Țurcan a câștigat medalia de aur la Cupa Europei la judo printre cadeți, care s-a desfășurat la Fuengirola (Spania).

Două medalii la Cupa Europei la judo printre cadețiDouă medalii la Cupa Europei la judo printre cadeți

În limitele categoriei de greutate 40 kg, ea a obținut trei victorii. Paulina le-a învins pe Noelia Barrero (Spania), Alina Lazareva (Rusia) și Sana Sabri (Franța), transmite Știri.md cu referire la IPN.

Pe podium a urcat și Oxana Diacenco la +70 kg. După două victorii, ea i-a cedat în semifinale rusoaicei Aleksandra Zagirova, dar în meciul pentru medalia de bronz Oxana a învins-o pe Christi-Rose Pretorius din Zimbabwe.

La masculin, cele mai bune rezultate le-au obținut Andrian Veste și Cătălin Ermurachi. Ambii s-au clasat pe locul 5.