681

Cupa Mondială de biatlon: Magazeev a bătut un record pentru R. Moldova

Republica Moldova revine în elita biatlonului mondial! Rusul naturalizat, Pavel Magazeev, a obținut cel mai bun rezultat din ultimul deceniu pentru țara noastră la Cupa Mondială de biatlon, una din cele mai importante competiții în acest gen de sport.

Sportivul s-a clasat pe locul 33 în cursa de sprint pe distanța de 10 kilometri din cadrul etapei de la Oberhof, Germania. Magazeev a concurat alături de cei mai buni biatloniști ai planetei, iar la început era chiar printre primii clasați, transmite Știri.md cu referire la Publika.md.

Reprezentanții Moldovei nu au mai ajuns printre primii 40 la o etapă a Cupei Mondiale de mai bine de zece ani, de pe vremea când Natalia Levcenkova făcea furori pe arena internațională.

În cursa de aseară de la Oberhof a reprezentat Republica Moldova și un alt sportiv naturalizat Mihail Usov. El s-a clasat pe locul 51.

Competiția a fost câștigată de campionul olimpic și multiplul campion mondial, norvegianul Johannes Thingnes Boe.

Pavel Magazeev reprezintă țara noastră de la începutul anului trecut, iar Mihail Usov din 2018.