main logo
397

CM 2018: Belgia a învins Anglia și a câștigat bronzul

Nationala Belgiei a castigat medaliile de bronz de la Cupa Mondiala 2018 dupa ce a invins Anglia, scor 2-0.

Partida de la Moscova a avut un ritm alert, in care cele doua formatii si-au impartit momentele de dominare, potrivit ziare.com.

Belgienii au avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul, prin fundasul dreapta Meunier care a finalizat excelent o centrare din partea stanga.

Anglia si-a revenit cu greu dupa primirea golului, iar belgienii mai puteau inscrie de cateva ori, insa Lukaku a fost imprecis la finalizare.

La pauza, antrenorul englezilor i-a trimis pe teren pe Lingard si Rashford, iar acestia au inviorat jocul ofensiv al naitonalei Albionului.

Dier si Maguire au ratat sanse importante, insa cei care au punctat au fost tot belgienii.

Eden Hazard s-a descurcat excelent in minutul 81 si a marcat fara emotii din careu, aducand astfel victoria belgienilor.

Pentru nationala Belgiei, bronzul de la turneul final este cea mai buna performanta din istoria participarii la un Mondial.

In marea finala de la Cupa Mondiala 2018 se vor intalni Franta si Croatia, duminica de la ora 18:00