398

CFR Cluj a devenit campioana României pentru al cincilea an la rând

CFR Cluj a devenit campioana României pentru al cincilea an la rând. "Feroviarii" și-au asigurat titlul după ce au învins-o pe Universitatea Craiova cu 2-1 în penultima etapă a Ligii 1.

CFR Cluj a devenit campioana României pentru al cincilea an la rândFoto: publika.md

Nana Boateng a deschis scorul deja în minutul 2 al partidei din Gruia. Croatul Gabriel Debeljuh a dublat avantajul gazdelor la începutul reprizei secunde, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

Oltenii au redus din diferență prin Alexandru Mateiu, însă nu au putut face mai mult de atât.

CFR are 57 de puncte acumulate, cu patru mai multe decât FCSB, cu o etapă rămasă de disputat în campionat.

Acesta este al 8-lea titlu al "feroviarilor". În sezonul următor, discipolii lui Dan Petrescu vor juca în preliminariile Ligii Campionilor, iar "roș-albaștrii" și Universitatea Craiova - în preliminariile UEFA Conference League.