649

Campionul olimpic la triatlon s-a prăbușit după linia de sosire

Kristian Blummenfelt a vărsat și s-a prăbușit pe pistă, după ce a câștigat aurul la triatlon și a trebuit să fie luat într-un scaun cu rotile, relatează The Independent.

Norvegianul a căzut la pământ după ce a trecut linia de sosire pe primul loc, la finalul unui concurs istovitor, la Tokyo, transmite Știri.md cu referire la libertatea.ro.

Blummenfelt, care are 27 de ani, a câștigat aurul în condiții de concurs foarte dificile, după ce i-a învins pe britanicul Alex Yee și pe neo-zeelandezul Hayden Wilde.

„Este momentul la care am visat atâția ani și să văd linia de sosire și carpeta albastră și să ating banda este ceva cu care mă mândresc cu adevărat.” a spus el.

Proba olimpică de triatlon constă dintr-o cursă de înot de 1,5 km, 40 km cu bicicleta și o alergare de 10 km.

A fost prima medalie olimpică de aur a lui Blummenfelt, după ce a terminat pe locul 13 în Jocurile de la Rio din 2016.

Acum însă, la câteva secunde după ce a trecut linia de sosire s-a prăbușit și a început să vomite.

A fost ajutat de un oficial și un alt concurent, dar era atât de epuizat, încât a părăsit zona de la sosire într-un scaun cu rotile.

La festivitatea de premiere a apărut însă fără probleme.