797

A 7-a înfrângere pentru R. Moldova: Tricolorii au fost învinși de Israel

Selecționata de fotbal a Moldovei a înregistrat a șaptea înfrângere consecutivă în preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

A 7-a înfrângere pentru R. Moldova: Tricolorii au fost învinși de IsraelFoto: Captură video

"Tricolorii" au cedat, la limită, în meciul din deplasare cu Israelul, scor 1-2, transmite Știri.md cu referire la publika.md.

La gazde, Eran Zahavi a marcat în prima repriză, iar Munas Dabbur a înscris după pauză.

Moldova a rămas în inferioritate numerică în minutul 85, atunci când Oleg Reabciuk a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault și a fost eliminat. Chiar și așa, naționala țării noastre a marcat golul de onoare. Ion Nicolăescu a trimis balonul în poartă în prelungiri.

Tot aseară, Danemarca s-a calificat la Mondial. Într-o altă partidă a grupei F, scandinavii au dispus de Austria cu 1-0. Joakim Maehle a înscris singurul gol al întâlnirii.

Încă o partidă, cea dintre Insulele Feroe și Scoția s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0. Britanicii sunt pe locul secund în grupă și au cu patru puncte mai multe decât reprezentativa Israelului.