stiri Logo
main logo
main logo
1041

Viața într-o familie monoparentală. Experiența Angelei Schin din Cuhnești

De opt ani, Angela Schin își crește copilul și gestionează responsabilitățile zilnice ale familiei de una singură. Astăzi vorbește despre această experiență cu calm și spune că, nu este despre sacrificii, ci mai degrabă o alegere asumată.

Viața într-o familie monoparentală. Experiența Angelei Schin din CuhneștiFoto: Tvn.md

Povestea ei a început în 2018, când a aflat că băiatul pe care îl aștepta urma să se nască cu o dizabilitate. Tatăl copilului nu a mai rămas în familie, iar Angela a decis să continue singură drumul, concentrându-se pe creșterea și sprijinul fiului ei, transmite Știri.md cu referire la tvn.md.

Angela Schin, locuitoare a satului Cuhnești: „La noi a fost totul din bază pentru că eu am știut că copilul urmează să se nască cu dizabilitate, o fost la curent și eu cred că omul ăsta emoțional nu a reușit. În mare parte reușim așa fără multe accentuări faptul că tatăl nu este, dar participă în educație și bunica cu bunelul care este pentru dânsul tot, adică el înlocuiește partea bărbătească. La noi tema asta pe de o parte a fost tabu pentru că am considerat că copilul nu trebuie traumatizat, o să-i povestim când o să fie nevoie, la o vârstă mai mare.”

În creșterea copilului, Angela spune că sprijinul părinților ei a fost esențial. Bunica și bunelul sunt prezenți în viața copilului și contribuie activ la educația acestuia.

Angela Schin, locuitoare a satului Cuhnești: „Am avut situații când i s-a spus că ei, uite tu ești singur și eu i-am spus nu, asta e, tu ești singur tu o ai pe bunica și bunelul, mă ai pe mine, tata… o să vorbim mai pe urmă, el nu are un complex, el nu se complexează pentru că nu are tată, deoarece el la întrebarea unde e tata, o avea la trei ani și am spus: „Eu o am pe bunica și bunelul, mai mult nu-mi trebuie nimic”

În timp, Angela a reușit să își finalizeze studiile și să își găsească un loc de muncă în mediul online. Programul flexibil îi permite să îmbine activitatea profesională cu responsabilitățile de familie și să fie aproape de copil atunci când are nevoie.

Angela Schin, locuitoare a satului Cuhnești: „Cât a fost mai rece de la școală venea își face temele, stă la televizor, se mai duce acuș face naveta la bunei în casă, așa, acum s-a încălzit și a scos bicicleta, avem o bicicletă puțin mai veche dar am scos-o că mami afară este cald și hai să ieșim. Tot cu ajutorul părinților, adică prima perioadă a fost mai greu, chiar și operația, chiar și studiile că în paralel cu operația lui făceam studii fără frecvență și eram pe ultima sută de metri și chiar și teza de licență a fost cu el în coridor și m-au susținut.”

Pentru Angela și familia ei, zilele speciale sunt despre timp petrecut împreună. De 8 Martie, spun că cele mai importante sunt momentele în familie, nu cadourile costisitoare.

Angela Schin, locuitoare a satului Cuhnești: „În familie, cu ceva dulce de la brutăria din sat și fără flori, pentru noi este o cheltuială în plus, mergi la raion să cauți că nu avem nimic disponibil aici trebuie să mergem la raion, cheltui și chiar bunica, știi floarea se ofilește, dar iată un moment în familie, am făcut noi ceva special pentru noi, întotdeauna este plăcut și cel mai primit.”

Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, în Republica Moldova aproximativ 10,5% dintre familiile în care cresc minori sunt familii monoparentale. Experiențele acestora sunt diverse, iar sprijinul comunității și al familiei extinse joacă adesea un rol important în creșterea copiilor.

„Ușoară, maică, ușoară, C-ai putea să mergi călcând, Pe semințele ce zboară, Între ceruri și pământ, În privire c-un fel de teamă, Fericită totuși ești, Iarbă știe cum te cheamă, Steaua știe ce gândești. -De cine este scrisă poezia. De Grigore Vieru.”

 

tvn.md
Publicitatea ta poate fi aici