Universitățile pot accesa finanțare pentru modernizarea infrastructurii de cercetare
Instituțiile de învățământ superior, interesate în dezvoltarea și modernizarea infrastructurii de cercetare, pot depune propuneri de finanțare în cadrul apelului lansat astăzi, 30 ianuarie, de Ministerul Educației și Cercetării (MEC), în parteneriat cu Agenția Națională pentru Cercetare și Dezvoltare (ANCD). Valoarea totală a investițiilor se ridică la 9,5 milioane de euro.
Imagine simbolConcursul este organizat în cadrul „Proiectului Învățământul Superior din Moldova” și are drept scop crearea unei infrastructuri de cercetare de ultimă generație în domenii prioritare, care să permită universităților din țară să desfășoare activități de înaltă calitate și competitive la nivel internațional, transmite Știri.md.
„Sistemul nostru de cercetare și inovare are, fără îndoială, nevoie de echipamente moderne care să îi sporească competitivitatea. Obiectivul strategic este integrarea cât mai eficientă în sistemul european de cercetare. Prin aceste investiții, ne propunem, pe de o parte, să oferim cercetătorilor noștri, aici acasă, condițiile necesare pentru a-și valorifica pe deplin potențialul, prin acces la infrastructură modernă, iar pe de altă parte, să creștem capacitatea de atragere a finanțărilor europene pentru proiecte de cercetare”, a declarat ministrul Dan Perciun.
Prezentă la eveniment, Maria Magdalena Bendini, economist superior în domeniul învățământului superior și lider de echipă la Banca Mondială, a menționat că prin consolidarea platformelor de cercetare și a facilităților comune, acest apel oferă universităților din Republica Moldova cadrul necesar pentru a se integra mai solid în rețelele europene și internaționale de cercetare.
„Banca Mondială rămâne un partener ferm al acestui proces și va continua să sprijine Republica Moldova pe măsură ce aceste reforme se consolidează”, a declarat Maria Magdalena Bendini.
Despre condițiile pe care trebuie să le întrunească propunerile de finanțare pentru a deveni eligibile în cadrul concursului a vorbit Aurelia Hanganu, directoarea ANCD.
„Infrastructura de cercetare a universităților trebuie să permită activități de cercetare de cea mai înaltă calitate științifică. Să fie accesibilă cercetătorilor, dar și sectorului de afaceri, sectorului public și să contribuie la dezvoltarea societății”, a spus Aurelia Hanganu.
Apelul acoperă două linii de finanțare. Prima prevede crearea unei infrastructuri naționale de cercetare într-un domeniu prioritar specific, care poate include dezvoltarea, construirea sau investițiile în infrastructuri de cercetare de ultimă generație. Iar a doua vizează îmbunătățirea sau extinderea facilităților de cercetare existente pentru a crește calitatea și accesibilitatea cercetării.
Din bugetul total al concursului, nouă milioane de euro sunt alocați pentru prima linie de finanțare cu o valoare per proiect care nu va depăși 900.000 de euro, iar 0,5 milioane de euro sunt pentru cea de-a doua linie, cu o finanțare de maxim 250.000 de euro per proiect depus de universitate.
Infrastructura de cercetare include instalații, resurse și servicii precum echipamente științifice majore sau seturi de instrumente; resurse de cunoștințe precum colecții, arhive sau structuri pentru informații științifice; infrastructuri TIC cum ar fi rețelele de tip GRID, materialul informatic, programele de software și instrumentele de comunicare, la fel și orice alte mijloace necesare pentru atingerea unui nivel de excelență în cercetare.
La elaborarea propunerilor, solicitanții trebuie să ia în considerare potențialul interdisciplinar al infrastructurii lor și modul în care aceasta ar putea sprijini diverse comunități de cercetare. Sunt binevenite în special propunerile care demonstrează capacitatea de a depăși granițele disciplinare tradiționale, cum ar fi agricultură sustenabilă, nanomateriale de inginerie electronică, energie alternativă ș.a.
La momentul depunerii propunerii de finanțare, universitățile trebuie să dispună, de o Strategie instituțională de dezvoltare a cercetării care să integreze o viziune clară și un plan de activități pentru dezvoltarea cercetării și inovării în domeniul prioritar selectat, extinderea colaborărilor cu alte instituții de cercetare și consolidarea parteneriatelor cu sectorul privat. Instituția trebuie, de asemenea, să dispună de un regulament aprobat pentru accesul la infrastructura de cercetare, care să fie aliniat la cele mai bune practici europene.
Apelul pentru subproiecte privind infrastructura de cercetare poate fi deschis aici.
![]()
![]()
![]()