Universitatea Tehnică a Moldovei și-a desemnat rectorul: Viorel Bostan, reales în funcție
Comunitatea academică a Universității Tehnice a Moldovei și-a ales rectorul. Mai exact, Consiliul pentru Dezvoltare Strategică Instituțională al UTM a validat, printr-o hotărâre din 24 aprilie, rezultatele alegerilor pentru funcția de rector, prin care Viorel Bostan a fost reales în fruntea UTM.
Imagine simbolAcesta a obținut 751 de voturi din partea studenților, profesorilor și cercetătorilor, transmite Știri.md.
„Mulțumesc tuturor colegilor pentru votul acordat și pentru alegerea de a continua reformele inițiate în beneficiul studenților, profesorilor și cercetătorilor, precum și pentru dezvoltarea UTM. Îi sunt recunoscător domnului Bârdan pentru o competiție corectă și demnă”, a declarat Viorel Bostan.
Potrivit instituției, rezultatele votului confirmă susținerea pentru direcția actuală de dezvoltare și oferă mandatul necesar pentru continuarea reformelor.
Reprezentanții universității susțin că procesul electoral s-a desfășurat transparent, fără abateri și în deplină concordanță cu normele stabilite.