stiri Logo
main logo
main logo
1763

Un procuror anticorupție va fi audiat repetat de Comisia Vetting: Motivul

Comisia de evaluare a procurorilor a anunțat completarea calendarului audierilor din luna decembrie cu două ședințe suplimentare, programate pentru 19 decembrie 2025. La ora 15:30 va fi audiat Vitalie Ivanov, iar la ora 16:00 – Victor Cazacu, ambii procurori ai Procuraturii Anticorupție.

Un procuror anticorupție va fi audiat repetat de Comisia Vetting: MotivulFoto: Imagine simbol

Victor Cazacu va fi audiat repetat, după ce prima audiere, desfășurată pe 7 noiembrie 2025 de Completul B al Comisiei, nu a întrunit unanimitatea necesară pentru aprobarea raportului de evaluare. În aceste condiții, dosarul a fost examinat de Comisie, care a decis organizarea unei noi audieri pentru clarificarea unor aspecte, transmite Știri.md.

Audierile vor avea loc la Institutul Național al Justiției, în ședințe publice, și vor fi înregistrate audio și video. Înregistrările vor fi publicate pe site-ul Comisiei în termen de cel mult trei zile.

Procurorii evaluați pot consulta dosarele înainte de audiere, pot transmite informații suplimentare în scris și pot fi asistați de un avocat. Detalii despre procedură și activitatea Comisiei sunt disponibile pe vettingmd.org.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici