25 ianuarie, 17:38
4
584

Un nou Centru pentru refugiați s-a deschis la Chișinău

25 ianuarie, 17:38
4
584

La Chişinău a fost deschis un nou centru pentru refugiaţi, care este gata să acorde asistenţă juridică şi protecţie socială refugiaţilor aflaţi în Moldova din cauza războiului din Ucraina.

Un nou Centru pentru refugiați s-a deschis la ChișinăuFoto: publika.md

Potrivit agenţiei Infotag, centrul a fost deschis de Consiliul norvegian pentru refugiaţi, în parteneriat cu Agenţia elveţiană pentru dezvoltare şi cooperare şi ministerul norvegian al afacerilor externe, transmite Știri.md.

Directorul Consiliului norvegian pentru refugiaţi, Jacopo Karidi, a menţionat că centrul a fost deschis datorită unui proiect regional în valoare de 800.000 de franci elveţieni.

"Vom încerca să le oferim refugiaţilor toată asistenţa necesară şi o vom oferi în timp util şi de înaltă calitate. Dar, în acelaşi timp, acest centru comunitar va oferi şi servicii comunităţii gazdă, în cooperare cu autorităţile locale şi de stat", a spus Karidi.

Avocatul Olga Melnic a spus că la centru va activa o echipă din cinci avocaţi.

"Echipa noastră este formată din avocaţi. Vom oferi toată asistenţa în informarea refugiaţilor, consiliere juridică şi asistenţă în orice problemă pe care o putem rezolva pentru a facilita şederea refugiaţilor pe teritoriul Republicii Moldova", a spus ea.

Centrul funcţionează de luni până vineri, de la 9:00 la 17:00.

Potrivit agenţiei Infotag, centrul a fost deschis de Consiliul norvegian pentru refugiaţi, în parteneriat cu Agenţia elveţiană pentru dezvoltare şi cooperare şi ministerul norvegian al afacerilor externe, transmite Știri.md.

Directorul Consiliului norvegian pentru refugiaţi, Jacopo Karidi, a menţionat că centrul a fost deschis datorită unui proiect regional în valoare de 800.000 de franci elveţieni.

"Vom încerca să le oferim refugiaţilor toată asistenţa necesară şi o vom oferi în timp util şi de înaltă calitate. Dar, în acelaşi timp, acest centru comunitar va oferi şi servicii comunităţii gazdă, în cooperare cu autorităţile locale şi de stat", a spus Karidi.

Avocatul Olga Melnic a spus că la centru va activa o echipă din cinci avocaţi.

"Echipa noastră este formată din avocaţi. Vom oferi toată asistenţa în informarea refugiaţilor, consiliere juridică şi asistenţă în orice problemă pe care o putem rezolva pentru a facilita şederea refugiaţilor pe teritoriul Republicii Moldova", a spus ea.

Centrul funcţionează de luni până vineri, de la 9:00 la 17:00.

Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter

Loading...

Loading...