point Logo
main logo
main logo
743

Un moldovean, cercetat în România după ce a condus cu permis transnistrean

Un cetățean al Republicii Moldova este cercetat în România, după ce a fost depistat la volan cu un permis de conducere emis de autoritățile din regiunea transnistreană. Documentul nu este recunoscut de statul român, iar bărbatul nu deținea un permis internațional care să-i permită să conducă pe teritoriul României.

Un moldovean, cercetat în România după ce a condus cu permis transnistreanImagine simbol

Cazul a fost înregistrat pe 10 mai, în jurul orei 15:50, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni – ITPF Iași. Bărbatul, în vârstă de 41 de ani, s-a prezentat pentru a ieși din România, la volanul unui autoturism înmatriculat în Republica Moldova, transmite Știri.md.

La controlul de frontieră, acesta a prezentat un permis de conducere emis de autoritățile din Transnistria. Potrivit polițiștilor de frontieră, documentul nu este recunoscut de statul român.

Bărbatul le-a declarat oamenilor legii că nu știa că permisul respectiv nu este valabil în România.

În urma verificărilor, polițiștii de frontieră au stabilit că acesta nu deține un permis de conducere internațional care să-i confere dreptul de a conduce autovehicule pe teritoriul României.

Pe caz au fost inițiate cercetări pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere. La finalizarea investigațiilor, urmează să fie dispuse măsurile legale.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici