point Logo
main logo
main logo
1424

Un bărbat din Dondușeni și-a ucis soția cu toporul: Va sta ani grei după gratii

Un bărbat de 47 de ani a fost condamnat la 16 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip închis, fiind găsit vinovat de comiterea unui omor.

Un bărbat din Dondușeni și-a ucis soția cu toporul: Va sta ani grei după gratiiFoto: Imagine simbol

Potrivit Procuraturii, crima a avut loc în seara zilei de 22 septembrie 2025, în jurul orei 20:00. În timp ce soții se deplasau pe o stradă din satul Târnova, raionul Dondușeni, pe fundalul unui conflict familial, inculpatul i-a aplicat soției sale multiple lovituri cu un topor în regiunea capului, după care a părăsit locul faptei, transmite Știri.md.

Victima a fost dusă la Spitalul Raional Dondușeni, însă din cauza traumelor a decedat în aceeași seară.

„Urmărirea penală a fost finalizată în termeni proximi, iar la 10 decembrie 2025, cauza penală a fost expediată în instanța de judecată pentru examinare în fond. Instanța l-a recunoscut pe inculpat vinovat de comiterea infracțiunii prevăzute de art. 145 alin. (2) lit. e¹) din Codul penal – omorul săvârșit asupra unui membru de familie”, comunică Procuratura Generală.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici