The Insider: Reținerea moldovenilor de către FSB a avut loc acum un an
The Insider a relatat că reţinerea cetăţenilor moldoveni raportată de Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB) pe 14 aprilie a avut loc nu acum, ci în 2024.

După cum relatează Infotag, publicaţia susţine că FSB a raportat acum un an, în aprilie 2024, despre „agenţi ai Ucrainei” recrutaţi în Moldova, care ar fi pregătit sabotaje în Rusia. Acest lucru a fost constatat de publicaţie, transmite Știri.md.
În acelaşi timp, în aprilie 2024, Marius Pruneanu a fost inclus în „lista teroriştilor şi extremiştilor”.
Un alt cetăţean al Republicii Moldova reţinut este Evgheni Kurdoglu. Potrivit datelor FSB, publicate pe 14 aprilie, acesta colecta informaţii despre armata rusă şi pregătea un atac terorist la staţia acviferă Kerci. Este de remarcat faptul că anterior a fost judecat pentru comiterea unui furt în Ucraina. În acelaşi timp, canalul Telegram „Buletine operative” a raportat despre acesta încă în august 2024.
Potrivit informaţiilor din social media, Marius Pruneanu este originar din Chişinău. El a practicat taekwondo în mod profesionist şi a câştigat mai multe medalii la competiţii naţionale şi internaţionale. După izbucnirea războiului din Ucraina, a intrat în Legiunea Internaţională, iar între 2022 şi 2023 a participat la luptele de partea Ucrainei în regiunea Doneţk. Pe pagina sa de Facebook nu există nicio publicaţie.
În dimineaţa zilei de 14 aprilie, FSB a raportat despre reţinerea unui cetăţean moldovean, Marius Pruneanu, care, potrivit serviciului de informaţii, acţiona în baza unei misiuni a serviciilor de informaţii militare ucrainene ale Ministerului Apărării (GUR MOU). Agenţia spune că „acesta plănuia să comită atacuri teroriste în Rusia”. „Pruneanu a luptat în Armata Ucraineană lângă Bahmut în 2022-2023, iar în decembrie 2023 a fost recrutat de Ucraina sub pseudonimul „Max””, a declarat FSB.