point Logo
main logo
main logo
453

Sute de copii au fugit de acasă anul acesta. Ce spune Poliția

Poliția Națională anunță că, de la începutul anului curent, au fost înregistrate 653 de cazuri de plecare voluntară a minorilor de la domiciliu sau din forme de plasament. În aceste cazuri au fost implicați 350 de copii.

Sute de copii au fugit de acasă anul acesta. Ce spune PolițiaImagine simbol

Potrivit Poliției, minorii au plecat fie de la domiciliu, fie din forme de plasament rezidențial ori familial. Instituția precizează că toți copiii au fost reîntorși în familii sau în centre de plasament, iar patru dintre ei au fost localizați și urmează să fie întreprinse măsurile de reîntoarcere, transmite Știri.md.

Oamenii legii menționează că acțiunile Poliției sunt orientate spre protejarea minorilor, prevenirea situațiilor de risc și intervenția promptă atunci când viața sau integritatea copiilor este pusă în pericol.

În anul 2025, au fost înregistrate 2.024 de cazuri de plecare voluntară, cu implicarea a 870 de copii. Dintre aceștia, 656 au fost implicați în cazuri unice de plecare, iar 214 copii au fost implicați în două sau mai multe plecări repetate.

Poliția precizează că, în cazurile din 2025, toți copiii au fost identificați și redați în siguranță autorităților competente.

Totodată, instituția atrage atenția că unii minori părăsesc în mod repetat domiciliul sau instituțiile de plasament, iar în anumite situații aceștia manifestă reticență în a reveni în mediul din care au plecat.

Poliția Națională susține că, împreună cu instituțiile abilitate, analizează cauzele acestor comportamente și dezvoltă mecanisme de prevenire și intervenție.

Instituția subliniază că siguranța copiilor este o responsabilitate comună și îndeamnă la vigilență, implicare și comunicare pentru protejarea minorilor.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici