main logo
3537

Sporuri salariale mai mari pentru profesorii universitari și cercetători

Circa 4.000 de cadre științifico-didactice și cercetători din universitățile din țară vor beneficia de sporuri salariale majorate. Executivul a aprobat o hotărâre în acest sens.

Sporuri salariale mai mari pentru profesorii universitari și cercetătoriImagine simbol

Mai exact, sporul lunar pentru titlul de doctor habilitat sau profesor universitar va crește de la 1.100 de lei la 4.500 de lei, iar pentru titlul de doctor în științe sau conferențiar universitar - de la 600 la 4.000 de lei. Prin urmare, datorită majorării sporurilor lunare, salariile vor crește cu peste 20%, iar cuantumurile acestora pentru o normă vor ajunge la până la 21.400 de lei pentru un post de profesor universitar și 19.960 de lei pentru un post de conferențiar universitar, transmite Știri.md.

Această măsură vine să sprijine eforturile de motivare a cadrelor universitare și de consolidare a domeniilor cercetării și inovării, contribuind la menținerea competitivității și calității învățământului superior din Republica Moldova.

Totodată, inițiativa va elimina discrepanțele între nivelul de salarizare din învățământul general și profesional tehnic și cel al cadrelor didactice din învățământul superior.

Hotărârea va intra în vigoare începând cu 1 septembrie 2025. În total, de aceste majorări vor beneficia 2.470 de cadre științifico-didactice și 1.487 de cercetători.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării