Spitalele din Capitală se pregătesc de eventuale deconectări de energie
Spitalele din Chișinău se pregătesc de eventuale deconectări de energie. Vor verifica generatoarele și, unde e cazul, vor coordona trecerea la alt tip de combustibil.

„Vom dispune, începând cu ziua de mâine, ca toate spitalele să verifice funcționalitatea generatoarelor electrice ca, în cazul în care va fi nevoie de utilizat resurse alternative de curent electric, să fim pregătiți”, a comunicat șeful adjunct al Direcției generale asistență medicală și socială, Vladimir Bolocan, la ședința serviciilor municipale, transmite Știri.md cu referire la IPN.
Republica Moldova se poate confrunta cu deconectări de energie electrică dacă Centrala Termoelectrică Moldovenească, din regiunea transnistreană, de unde se fac cele mai mari achiziții, va rămâne fără gaze la sfârșitul acestui an, când expiră contractul pentru tranzitul gazelor rusești pe teritoriul Ucrainei.
Știri.md amintește că Dorin Recean a anunțat, pe data de 27 noiembrie, că Republica Moldova se va confrunta cu o iarnă grea în acest an.
Reamintim că, la 29 noiembrie, în ședință publică, Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat, în regim de urgență, noile prețuri reglementate la gazele naturale furnizate de către S.A. „Moldovagaz” pentru anul 2024. Decizia a fost adoptată ca urmare a creșterii semnificative a prețurilor de achiziție a gazelor naturale pe piețele internaționale.
Ulterior, ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a oferit mai multe detalii despre programul guvernamental „Ajutor la contor” în cadrul unei conferințe de presă, organizată pe data de 29 noiembrie. Oficialul a declarat că cetățenii nu vor resimți creșterile de tarif pentru gaze și că toate ajustările vor fi absorbite de Guvern.