Șoferi beți și vitezomani: Mii de încălcări, înregistrate în weekend
În zilele de odihnă, inspectorii de patrulare au înregistrat peste 4.400 de abateri în trafic.

De cele mai deseori șoferii au depășit regimul de viteză - 2.138 de cazuri, transmite Știri.md.
Totodată, 70 de conducători auto au fost depistați și înlăturați de la conducerea mijlocului de transport, fiind sub influența alcoolului sau a altor substanțe interzise.
Potrivit Poliției, 670 de șoferi au ignorat indicatoarele rutiere și semnalul de interzicere a semaforului, iar 384 au fost amendați pentru necuplarea centurii de siguranță și purtarea convorbirilor telefonice în timpul șofatului.
Tot în perioada menționată, 390 de conducători auto au parcat neregulamentar, 62 nu au acordat prioritate legală pietonilor, iar alții 369 au fost amendați pentru nereguli legate de înmatriculare, lipsa inspecției tehnice sau a asigurării obligatorii.
De asemenea, polițiștii au intervenit în 1.717 situații de urgență, parvenite prin intermediul Serviciului Unic 112.