main logo
1997

Situația la frontieră: Peste 62.000 de traversări. Încălcările depistate

În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 62.416 traversări. Totodată, 23 de persoane străine au primit refuz de intrare în Republica Moldova.

Situația la frontieră: Peste 62.000 de traversări. Încălcările depistateFoto: Imagine simbol

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei rămân a fi: PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 19.331 de traversări persoane; PTF Leușeni – 8.082 de traversări persoane; PTF Sculeni – 6.340 de traversări persoane; PTF comun Palanca – 4.973 de traversări persoane; PTF Otaci – 4.751 de traversări persoane, transmite Știri.md.

Polițiștii de frontieră au înregistrat mai multe încălcări:

- Traversarea ilegală a frontierei de stat de către persoane – 3 cazuri;

- Tentativa trecerii ilegale a frontierei de stat de către persoane – un caz;

- Folosirea documentului fals – un caz;

- Nerespectarea regulilor de ședere și intrare în Republica Moldova – 7 cazuri;

- Încălcarea regimului frontierei de stat, a regimului zonei de frontieră, a regimului punctelor de trecere a frontierei de stat și a regulilor de trecere a frontierei de stat – 9 cazuri. 

Pentru a evita aglomerația, Poliția de Frontieră recomandă călătorilor să aleagă una dintre vămile de mai jos:

- PTFS „Leușeni-Albița”: Alternativa – PTFS „Leova-Bumbăta” (08:00-20:00) sau PTFS „Cahul-Oancea”.

- PTFS „Sculeni-Sculeni”: Optați pentru PTFS „Costești-Stânca” sau PTFS „Lipcani-Rădăuți Prut”.

- PTF comun „Palanca-Maiaki-Udobnoe”: Alternativa – PTFS „Tudora-Starokazacie”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării