point Logo
main logo
main logo
1341

Sistemul BQS, folosit de peste 8.400 de camioane, va fi extins și la alte puncte

La un an de la lansarea Sistemului de așteptare la frontieră (BQS), implementat de Serviciul Vamal al Republicii Moldova, timpul de așteptare a fost redus și operațiunile au fost simplificate.

Sistemul BQS, folosit de peste 8.400 de camioane, va fi extins și la alte puncteImagine simbol

Sistemul permite rezervarea online a orelor de trecere a frontierei prin intermediul platformei bqs.customs.gov.md și al unei aplicații mobile, transmite Știri.md cu referire la infotag.md.

De la lansarea sa la sfârșitul lunii ianuarie 2025 la punctul de trecere a frontierei Costești, aproximativ 8.400 de șoferi de camion au utilizat sistemul. 

Din cele peste 8.000 de vehicule, 3.229 erau goale, 2.896 transportau mărfuri AEO, 1.700 transportau mărfuri obișnuite, iar 590 se aflau în tranzit internațional. 

Potrivit Serviciului Vamal, digitalizarea procesului de planificare contribuie la eliminarea congestiei la frontieră, sporind transparența și predictibilitatea operațiunilor. Serviciul Vamal are în vedere extinderea sistemului BQS la punctele de trecere a frontierei Leușeni, Giurgiulești și Otaci.

infotag.md
Publicitatea ta poate fi aici