stiri Logo
main logo
main logo
668

Schimbări în structura Comisiei de Evaluare a Judecătorilor

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a anunțat modificarea componenței Completului E, în contextul numirii noului membru internațional Aida-Oana Popescu.

Schimbări în structura Comisiei de Evaluare a JudecătorilorFoto: Imagine simbol

Potrivit instituției, Completul E a fost reorganizat prin înlocuirea membrului Willem Brouwer cu Aida-Oana Popescu. Decizia vine în continuarea unor hotărâri anterioare privind structura completelor, conform cărora Willem Brouwer urma să activeze în cadrul Completului E până la desemnarea ultimului membru internațional de către Parlament, transmite Știri.md.

Ulterior, acesta își va continua activitatea în cadrul Completului G, în calitate de președinte.

Comisia precizează că va informa toate părțile implicate în dosarele aflate pe rolul Completului E despre modificările intervenite în componența acestuia. În prezent, evaluările aferente completelor E, F și G se află în etapa de colectare și analiză a informațiilor relevante.

Comisia de Evaluare a Judecătorilor este formată din nouă membri, organizați în șapte complete de evaluare (A, B, C, D, E, F și G), în conformitate cu Legea 252/2023. Fiecare complet este condus de un președinte, care prezidează ședințele de audiere publică.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici