main logo
774

Scade numărul infectărilor cu COVID: Orele vor fi cu prezență fizică

Noutate bună pentru chișinăuieni. Numărul cazurilor de infectare cu COVID-19 este în descreștere, iar elevii revin fizic la ore începând cu data de 1 septembrie, însă cu respectarea tuturor normelor epidemiologice.

Scade numărul infectărilor cu COVID: Orele vor fi cu prezență fizicăFoto: dw.com

Un anunț în acest sens a fost făcut de șeful Direcției generale asistență medicală și socială, Boris Gîlca, transmite Știri.md cu referire la Realitatea.md.

„Avem o noutate bună. Continuă descreșterea cazurilor de infectare cu COVID-19. Foarte mult sperăm și de fapt este evident că vom începe anul școlar în condiții de securitate epidemiologică, desigur respectând și păstrând acele sfaturi și recomandări ale medicilor”, a declarat Boris Gîlca.

În municipiul Chișinău, pe parcursul săptămânii precedente, au fost înregistrate cu peste 600 de cazuri de infectare mai puține. În spitale sunt circa 200 de pacienți, 40 dintre ei fiind în stare gravă.

„Cu regret, pe parcursul săptămânii trecute au fost înregistrate 8 decese. Promovăm în continuare vaccinarea și aceasta este unica cale de a rămâne protejați. La nivel de țară, doar 4% din copiii de peste 12 ani sunt vaccinați”, a mai conchis Gîlca.

Totodată, careurile solemne în instituțiile de învățământ din municipiul Chișinău din acest an se vor desfășura în regim normal.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării