Roaming ca acasă: Din 2026, Moldova și Ucraina scapă de tarife în UE
Începând cu 1 ianuarie 2026, cetățenii Republicii Moldova și ai Ucrainei vor putea comunica telefonic în Uniunea Europeană fără tarife suplimentare de roaming. Ambele țări urmează să adere oficial la regimul european „Roam like at home” („Roaming ca acasă”), într-un gest simbolic, dar semnificativ, pe calea integrării în piața unică europeană.

Jurnaliștii de la Europalibera.org scriu că această politică, una dintre cele mai populare din istoria recentă a UE, permite utilizatorilor de telefonie mobilă din statele membre să folosească serviciile de apeluri, SMS și internet în alte țări europene la aceleași tarife ca în propria țară. Implementată în 2017, măsura a fost extinsă și în unele state care nu fac parte din blocul comunitar, însă este pentru prima dată când Bruxelles-ul invită țări candidate să participe, transmite Știri.md.
Pentru Ucraina, integrarea în regimul de roaming vine după o perioadă de facilități temporare acordate refugiaților de la începutul invaziei ruse, când operatorii europeni și ucraineni au convenit asupra unor tarife reduse sau gratuite. Aceste măsuri au fost reînnoite periodic, dar acum Kievul va deveni membru permanent al acestei politici, urmând ca decizia finală să fie adoptată în iulie, cu o perioadă de tranziție până în 2026.
Republica Moldova, deși nu a beneficiat de măsuri de urgență similare, a inițiat anul trecut reduceri treptate ale tarifelor de roaming în cooperare cu operatorii din UE. Potrivit Comisiei Europene, autoritățile de la Chișinău sunt pe cale să finalizeze toate modificările legislative necesare în cursul lunii iunie.
Aderarea Moldovei și Ucrainei la regimul „Roaming ca acasă” este posibilă datorită acordurilor de asociere semnate cu UE, care includ prevederi ce permit accesul la anumite sectoare ale pieței interne, dacă legislația comunitară este respectată integral. Aceste progrese plasează cele două state înaintea altor țări candidate din Balcanii de Vest, care au propriul regim regional de roaming.
Deși măsura va aduce beneficii directe consumatorilor, operatorii de telefonie mobilă din R. Moldova și Ucraina ar putea înregistra pierderi financiare, așa cum s-a întâmplat și în UE la lansarea programului. Este posibil ca aceștia să ajusteze ulterior alte tarife pentru a compensa.
O chestiune încă deschisă este acoperirea teritorială efectivă a regimului. În cazul Moldovei, se preconizează că și regiunea Transnistreană va fi inclusă. Pentru Ucraina, însă, situația este mai complexă: în teritoriile ocupate, cum sunt Donbasul și Crimeea, infrastructura telecom este fie deteriorată, fie controlată de Rusia.