Revocarea primarului din Cristești: Oamenii ar putea fi chemați la referendum
Locuitorii satului Cristești, raionul Nisporeni, ar putea fi chemați la referendum pentru a decide asupra revocării primarului Elena Drucenschi-Grinco. Pe 18 februarie, Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova a aprobat înregistrarea grupului de inițiativă care susține organizarea plebiscitului.
Foto: Imagine simbolLiderul grupului, Anatolie Bocșanean, o acuză pe primară de lipsă de transparență și critică modul de convocare a ședințelor Consiliului local, despre care afirmă că ar fi anunțate târziu, prin mesaje pe grupuri interne. De asemenea, acesta reclamă închiderea Casei de cultură și a Bibliotecii și susține că nu a fost prezentată public darea de seamă privind executarea bugetului local, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.
Potrivit lui Bocșanean, în cei doi ani și patru luni de mandat, primarul nu ar fi raportat în fața comunității modul în care au fost cheltuiți banii publici.
Elena Drucenschi-Grinco respinge acuzațiile și afirmă că ședințele au fost convocate conform legislației, iar programarea acestora a fost stabilită de comun acord cu unii consilieri. În ceea ce privește instituțiile culturale, primarul susține că acestea nu au personal angajat și că nu au existat inițiative locale pentru organizarea activităților.
Edilul a cerut CEC să respingă solicitarea, pe care o consideră tardivă și neîntemeiată. Comisia a decis însă înregistrarea grupului de inițiativă.
Aceasta este a doua încercare de organizare a unui referendum pentru revocarea primarului din Cristești, după ce o inițiativă similară a eșuat anterior.