Restricții de circulație în centrul Capitalei. Perioada vizată
Primăria municipiului Chișinău informează că, în perioada 4-6 iulie, orele 22:00-00:00 și pe 7 iulie, orele 08:00-12:00, va fi sistată circulația transportului public pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, tronsonul cuprins între str. Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni și str. A. Pușkin, cu redirecționarea transportului pe străzile adiacente.

Măsura a fost luată în legătură cu organizarea și desfășurarea manifestației dedicate Promoției de absolvire a studenților Academiei „Ștefan cel Mare” a MAI, care va avea loc pe data de 7 iulie, între orele 08:00 și 12:00, în Piața Marii Adunări Naționale, transmite Știri.md.
De asemenea, pe data de 7 iulie, între orele 10:00 și 17:00, va fi suspendat traficul rutier pe str. Mitropolit Dosoftei, tronsonul cuprins între străzile Serghei Lazo şi Sfatul Ţării, în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de reparație a pilonilor avariați din beton armat din str. Mitropolit Dosoftei.
În acest context, conducătorii auto sunt îndemnaţi să se conformeze cerințelor agenților de circulație, să manifeste răbdare și disciplină în trafic, fără abateri de la Regulamentul circulației rutiere.