main logo
2369

Record: Moldoveanul care a făcut cea mai adâncă scufundare

Serghei Legheida a făcut cea mai adâncă scufundare și a stabilit un record pentru Republica Moldova.

Record: Moldoveanul care a făcut cea mai adâncă scufundareFoto: records.md

Recordul a fost stabilit la data de 28 octombrie, la Dahab, în peștera subacvatică Blue Hole, care și-a câștigat o notorietate pentru numărul mare de scafandri fără experiență uciși în ea, transmite Știri.md.

Pentru a-și îndeplini planul cât mai sigur posibil și pentru a se scufunda la o asemenea adâncime, Serghei s-a pregătit câteva zile. 

Întregul proces de stabilire a recordului a durat 101 minute, timp în care scafandrul a coborât la o adâncime de 102 metri. 

În fundul fântânii, Serghei a petrecut 6 minute, după care a urcat încet la suprafață.

Serghei Legheida are o experiență de peste 15 ani în scufundări. Acesta este președintele Federației Activităților Subacvatice din Republica Moldova, unde conduce cursuri și predă scufundări tuturor celor care doresc să cucerească lumea subacvatică.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării