4119

R. Moldova a obținut locul doi la Campionatul Mondial de pescuit sportiv

Lotul Național al R. Moldova s-a clasat pe locul doi la Campionatul Mondial de pescuit sportiv la crap, care s-a desfășurat în Croația, lacurile Lapovac și Sandor.

R. Moldova a obținut locul doi la Campionatul Mondial de pescuit sportivFoto: Federația Națională de Pescuit Sportiv și Amatoristic din Republica Moldova/Facebook

Potrivit Federației Naționale de Pescuit Sportiv și Amatoristic din Republica Moldova, sportivii moldoveni aveau nevoie de încă 0,470 grame de pește pentru a deveni campioni mondiali, transmite Știri.md.

Totuși, în ultimele minute ale concursului, echipa Slovaciei a reușit să prindă o captură de 8.180 grame și astfel, în finală, Moldova s-a clasat în punctaj egal cu echipa-gazdă a Croației.

În acest sens, Federația Națională de Pescuit Sportiv și Amatoristic din Republica Moldova menționează că, în ultimii ani, pescuitul sportiv în R. Moldova este în dezvoltare.